مقومات الصورة الفنية في شعر الحصيري
Husayrı'nin şiirindeki sanatsal redresörler
- Tez No: 741357
- Danışmanlar: DR. Laith Motei Y. ALAZAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez, modern çağda Bağdat'ta serserilik yapan bir şairden ve şiirinde sanatsal resmi çizmek için kullandığı unsurlardan bahsetmektedir. Sanatsal eserlerinde başarılı olan şairimizin kendinden önceki şairlerin izinden gittiği görülmektedir, Urve b.el-Verd gibi eski şairlerinden etkilenmiştir,Husayri divanlarının birine adını vermiştir: (Urve .b el Verd'ın günlüğü). Araştırmacı bu tezde Al-Husayri şiirinin analitik üslubunu ele almıştır, Şairin yazımında eski kasideyi taklit ettiği görülmüştür, ama yeni konularda katmıştır. Şiirleri sanatsal resim unsurları ile zengindir ,Diğer taraftan ve tecsim üsluplarında ne kadar yaratıcı olduğunu görmekteyiz, Şiirlerinde bulunan istiareden dolayı zengin niteliği taşımıştır, özellikle kapalı istiare (Mekni istiare). Yoksulluğun ve hacetin sonucu olarak kasidelerinin birçoğunu kayıp etmiştir ya ucuz fiyata satmıştır ya da çaldırmıştır, hatta bu kayıp şiirlere ağıt yakmıştır! Büyük şiirsel yetenek ve güçlü, şiirinin birçoğu kayıp olmuştur ve bize çok azı ulaşmıştır, Ama buna rağmen aynı dönem şairlerinin bir çoğundan öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis studies about an Iraqi poet who faltered in Baghdad in the modern era and he used to draw the artistic image in his poetry, then the poet had followed the example of those who preceded him from the poets who excelled in their attempt, influenced by other ancient tramps, such as the poet Urwa bin Al-Ward, he even made it the name of one of his books named: (Memoirs of Urwa Ibn Al-Ward). Because he was addicted to alcohol, most of his poems were about wine and he linked these poems to distant topics , such as politics and religion. He did not have a relationship with any woman mentioned, but he found in the wine what compensated him for the woman. In studying his poetry, the researcher dealt with the analytical method, and found himself imitating the old poem in the systems, but he introduced new themes in it, and his poetry became rich in the elements of the artistic image of ancient and contemporary poets. He excelled in the method of diagnosis and embodiment, and his poetry carried the characteristic of richness, with its metaphorical images, including metaphor, and as a result of his need and addiction to alcohol, he lost many of his poems either by selling them at a very cheap price or by stealing them from him until he lamented them for their abundance. He was a poetic talent and had tremendous poetic energy. We did not get all of his poems except for a few of them because of his loss and that is why he was distinguished from the rest of the poets of his time and from these poems that we have received (artistic image, elements of image, metaphor, simil