Okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumlulukları ile umut ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between preschool teachers' career adaptability, hope and burnout levels
- Tez No: 741442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN SAPSAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumlulukları ile umut ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da özel okullarda ve devlet okullarında çalışan 298 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada Eryılmaz ve Kara (2016) tarafından hazırlanan Kariyer Uyumluluğu Ölçeği, Çapri (2006) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Tükenmişlik Ölçeği- Kısa Formu ve Tarhan ve Bacanlı (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Sürekli Umut Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri, nicel veri analiz yöntemleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu ve umut düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin kariyer uyumluluğu ve tükenmişlik düzeyleri arasında negatif yönde bir ilişkiye rastlanmıştır. Öğretmenlerin umut ve tükenmişlik düzeyleri arasında ise negatif yönde ilişkiye rastlanmıştır. Ayrıca, yapılan tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve T testi sonuçlarına göre, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu, umut ve tükenmişlik düzeyleri mesleğini sevme ve meslek tercihi değişkenlerine göre incelendiğinde kariyer uyumluluğu ve tükenmişlik düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma tespit edilmiştir. Kariyer uyumluluğu, umut ve tükenmişlik düzeyleri görev yapılan kurum türü, eğitim düzeyi ve ekonomik düzey bağlamında incelendiğinde ise kariyer uyumluluğunda anlamlı bir farklılaşma ortaya çıkmıştır. Regresyon analizleri sonuçlarına göre, tükenmişlik düzeyindeki bir birim artış, kariyer uyumluluğunu .192 birim azaltmakta iken kariyer uyumluluğundaki bir birim artış tükenmişlik düzeylerini .629 birim azaltmaktadır. Ayrıca, umut düzeylerindeki bir birim artış ise kariyer uyumluluğunu .282 birim arttırmaktadır. Tüm bu sonuçlar, okul öncesi öğretmenlerinin kariyer uyumluluğu, umut ve tükenmişlik düzeylerinin birbirleri üzerindeki etkilerini ve özellikle kariyer uyumluluğunun önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between preschool teachers' career adaptability and hope and burnout levels. Correlational model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The sample of the research consists of 298 preschool teachers working in private and public schools in Istanbul. Career Adaptability Scale prepared by Eryılmaz and Kara (2016), Burnout Scale-Short Form adapted to Turkish by Capri (2006), and Continuous Hope Scale adapted to Turkish by Tarhan and Bacanlı (2015) were used. Research data were analyzed with quantitative data analysis methods. According to the results of the study, a significant and positive relationship was found between the career adaptability and hope levels of preschool teachers. In addition, a negative relationship was found between teachers' career adaptability and burnout levels. A negative relationship was found between teachers' hope and burnout levels. Also, according to the results of the one-way analysis of variance (ANOVA) and T test, career adaptability, hope and burnout levels of preschool teachers were examined according to the variables of love for their profession and career choice and a significant difference was found in the levels of career adaptability and burnout. When career compatibility, hope and burnout levels are examined in terms of the type of institution, education level and economic level, a significant difference has emerged in career adaptability. According to the results of regression analysis, one unit increase in burnout level decreases career adaptability by .192 units, while a unit increase in career adaptability decreases burnout levels by .629 units. In addition, a unit increase in hope levels increases career adaptability by .282 units. All these results reveal the effects of preschool teachers' career adaptability, hope and burnout levels on each other and especially the importance of career adaptability.