Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin uzaktan eğitime yönelik tutumları
Attitudes of those learning Turkish as a foreign language towards distance education
  1. Tez No: 741467
  2. Yazar: TANSU UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED EYYÜP SALLABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkçeyi yabancı dil olarak uzaktan öğrenen öğrencilerin uzaktan Türkçe öğrenimine yönelik tutumlarını belirlemek ve bu tutumları çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmanın çalışma evrenini İstanbul'daki üniversitelerin TÖMER merkezlerinde Türkçe öğrenmekte olan ve daha önceki seviyelerde (A1-A2) uzaktan Türkçe öğrenme tecrübesi olan B1 seviyesindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 3 farklı TÖMER'de B1 seviyesinde Türkçe öğrenen 350 öğrenci oluşturmaktadır. Betimsel bir çalışma olan bu araştırmada veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak toplanmıştır. İlgili ölçeğin geçerlilik ve güvenilirliğini sağlamak adına açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Çalışmada yer alan öğrencilerin uzaktan eğitim tutumlarını ölçen değişkenlerin katılımcıların demografik özelliklerine göre ortalama puanları nasıl değiştiğini ölçmek için t-testi ve ANOVA analizi yapılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan bulgulara bakıldığında Türkçeyi yabancı dil olarak uzaktan öğrenen öğrencilerin cinsiyetleri, Türk televizyonlarını izleme durumları, Türkçe öğrenme amaçları, Türkiyedeki yaşam süreleri ile uzaktan Türkçe öğrenimine yönelik tutumları arasından anlamlı bir farklılık tespit edilemezken öğrencilerin ana dilleri, internette geçirdikleri zaman ve yaşları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the attitudes of distance learners of Turkish as a foreign language towards distance learning and to examine these attitudes in terms of various variables. The study population of the research consists of B1 level students who are learning Turkish at TÖMER centers of universities in Istanbul and who have had experience in distance Turkish learning at previous levels (A1-A2). The sample consists of 350 students learning Turkish at B1 level in 3 different TÖMER selected by random sampling method. In this descriptive study, data were collected using the“Attitude Scale towards Distance Education”and“Personal Information Form”developed by the researcher. In order to ensure the validity and reliability of the relevant scale, exploratory and confirmatory factor analysis was performed. T-test and ANOVA analysis were performed to measure how the variables measuring the distance education attitudes of the students in the study changed according to the demographic characteristics of the participants. Considering the findings of the research, no significant difference could be determined between the genders of the students learning Turkish as a foreign language, watching Turkish television, their purpose of learning Turkish, their life expectancy in Turkey, and their attitudes towards learning Turkish remotely, while there was no significant difference between the students' mother tongue, the time they spent on the Internet, and their age. difference detected.