Bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde ters yüz öğrenme modelinin öğrenenlerin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve teknolojiyle kendi kendine öğrenme düzeylerine etkisi
The effect of the flipped learning model on the academic success, motivation and self-directed learning with technology in the information technologies and software course
  1. Tez No: 741490
  2. Yazar: ENSAR İNCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER CIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırma, bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde ters yüz öğrenme modelini kullanmanın öğrenenlerin akademik başarılarına, motivasyonlarına ve teknolojiyle kendi kendine öğrenme düzeylerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Genel desenin iç içe karma desen olduğu araştırmanın nicel boyutunu öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen oluştururken, nitel boyutunu ise temel nitel araştırma oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu, Kocaeli ilinde bir ortaokulda bulunan 46 öğrenen oluşturmaktadır. Deney ve kontrol gruplarında 23'er öğrenenin bulunduğu araştırma altıncı sınıf öğrenenleriyle yürütülmüştür. Araştırmada deney grubunda sekiz hafta boyunca ters yüz öğrenme modeline uygun öğrenme etkinlikleri, kontrol grubunda ise geleneksel yönteme uygun öğrenme etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel verileri akademik başarı testi, güdülenme ve öğrenme stratejileri ölçeğinin güdülenme bölümü ve çocuklar için teknolojiyle kendi kendine öğrenme ölçeğiyle elde edilmiştir. Nitel veriler ise yansıtma formuyla toplanmıştır. Nicel veriler deneysel işlem öncesi (öntest) ve sonrasında (sontest) deney ve kontrol gruplarından ayrı ayrı elde edilmiştir. Nitel veriler ise sontestler uygulandıktan bir gün sonra yansıtma formlarıyla deney grubundan toplanmıştır. Araştırmanın nicel verileri parametrik olmayan testlerden olan Mann Whitney U testiyle; nitel verileri ise içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of using the flipped learning model in information technologies and software courses on learners' academic achievement, motivation and self-directed learning with technology. The quantitative dimension of the research, in which the general design is a mixed design, constitutes the quasi-experimental design with the pretest-posttest control group, while the qualitative dimension is the basic qualitative research. The study group of the research consists of 46 learners in a secondary school in Kocaeli. The study, in which there were 23 learners each in the experimental and control groups, was conducted with sixth grade learners. In the study, learning activities in accordance with the flipped learning model were carried out for eight weeks in the experimental group, and learning activities in accordance with the traditional method were carried out in the control group. Quantitative data of the study were obtained from the academic achievement test, the motivation section of motivated strategies for learning questionnaire, and the self-directed learning with technology scale for young students. Qualitative data were collected with a reflection form. Quantitative data were obtained separately from the experimental and control groups before (pretest) and after the experimental procedure (posttest). Qualitative data were collected from the experimental group with reflection forms one day after the posttests were applied. With the Mann Whitney U test, which is one of the non-parametric tests, the quantitative data of the study; qualitative data were analyzed by content analysis technique.