Dijital haber metinlerinde yer alan bebek terki haberlerinin toplumsal cinsiyet açısından incelenmesi
Analysis of baby abandonment news in digital news texts in terms of gender
  1. Tez No: 741491
  2. Yazar: SETENAY HASRET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN NEJAT AKFIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bebek terki tarih boyunca var olmuş, hemen hemen her toplumda görülmüş ve varlığını günümüze kadar sürdürmüş önemli bir toplumsal sorundur. Ancak bu sorunla ilgili yeteri kadar araştırma bulunmamakta, veri yetersizliği bu alanda çalışmalar yapılmasını güçleştirmektedir. Bu araştırmanın amacı; dijital haber metinlerinde yer alan haberler aracılığıyla bebek terki vakalarına dair bilgileri ortaya koymak ve bu haberlerin içeriklerini toplumsal cinsiyet açısından değerlendirmektir. Bu amaç doğrultusunda; hurriyet.com, haberturk.com, sabah.com, sozcu.com haber siteleri örneklem olarak belirlenmiş; 2013-2021 yılları arasında bu haber sitelerinde yayınlandığı tespit edilen 741 bebek terki haberi doküman analizi yöntemiyle incelenmek üzere araştırmaya dahil edilmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda ulaşılan 282 bebek terki vakası nicel içerik analizi yöntemiyle; dört haber sitesinde de ortak olarak yayınlandığı tespit edilen 80 bebek terki haberi ise karşılaştırmalı olarak nitel içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda her yıl ortalama 31,3 bebeğin terk edildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bebekler içerisinde en riskli grubun yenidoğanlar (%84) olduğu görülmekle beraber, bebeklerin en fazla kamuya açık alanlarda terk edildiği ve vakalarda ilk sırada belirtilen terk nedeni olarak belirtilen durumun“evlilik dışı ilişki/bekar ebeveynlik”olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgular, terkin en fazla anneler (%35,8) tarafından gerçekleştirildiğini ve ebeveynlerin büyük çoğunluğunun 18-25 yaş aralığında olduğunu göstermektedir. Haberlerin içeriklerine bakıldığında ise; haber sitelerinin büyük oranda kadınları ön plana çıkardığı, olumsuz nitelemelerin annelere karşı daha fazla kullanıldığı, bazı haberlerde babanın adının dahi geçmediği ve hiçbir görselde babanın tek başına fotoğrafına yer verilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde haber sitelerinin toplumsal cinsiyet açısından birbirinden farklı politikalar izlemediği ve bu konuda olumsuz bir tutum sergilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Baby abandonment is an important social problem that has existed throughout history, has been seen in almost every society, and has survived until today. However, there are not enough studies on this problem, and the lack of data makes it difficult to conduct studies on this issue. The purpose of this research; To reveal information about infant abandonment cases through the news in digital news texts and to evaluate the contents of these news in terms of gender. For this purpose, hurriyet.com, haberturk.com, Sabah.com, sozcu.com news sites were determined as sample, and 741 infant abandonment news, which were found to be published on these news sites between the years 2013-2021, were included in the research to be analyzed by document analysis method. As a result of the examinations, 282 infant abandonment cases were analyzed with the quantitative content analysis method; 80 baby abandonment news, which were found to be published jointly on four news sites, were analyzed comparatively with the qualitative content analysis method. As a result of the analysis, it was concluded that an average of 31,3 babies are abandoned every year. Although it was seen that the most risky group among these babies (84%) was the newborns, it was revealed that the babies were mostly abandoned in public places and the first reason for abandonment in the cases was“extra-marital affair/single parenting”. The findings show that most of the abandonment is carried out by mothers (35.8%) and the majority of parents are between the ages of 18-25. When we look at the contents of the news, it was concluded that the news sites mostly brought women to the fore, negative qualifications were used more against mothers, the father's name was not even mentioned in some news, and the father alone was not included in any of the images. When evaluated in general, it has been determined that news sites do not follow different policies in terms of gender and exhibit a negative attitude in this regard.