Çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasının algoritmik problem çözme becerisine, blok temelli programlama başarısına ve öz-yeterlik algısına etkisi
The effect of online flipped learning application on algorithmic problem solving skill, block based programming success and perception of self-efficacy
  1. Tez No: 757101
  2. Yazar: ABDULLAH CEMİL ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA SARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu araştırmanın temel amacı Bilişim Teknolojileri ve Yazılım (BTY) dersinde çevrimiçi ters-yüz öğrenme (ÇTYÖ) uygulamasına dayalı öğretimin, altıncı sınıf öğrencilerinin algoritmik problem çözme becerisine, blok temelli programlama başarısına ve blok temelli programlamaya ilişkin öz-yeterlik algısına etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasına ilişkin görüşleri ve çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasının etkililiğinin artırılmasına yönelik önerileri de araştırılmıştır. Araştırma karma yöntem araştırmalarından biri olan gömülü (içe yerleşik) desene göre planlanmıştır. Araştırmanın nicel verileri;“Algoritmik Problem Çözme Becerisi Testi (APÇ-BT)”,“Blok Temelli Programlama Başarı Testi (BTP-BT)”ve“Blok Temelli Programlamaya İlişkin Öz-yeterlik Algısı Ölçeği (BTP-ÖAÖ)”aracılığıyla; nitel verileri ise yarı-yapılandırılmış görüşme formu, araştırmacı ve öğrenci günlükleri ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel kısmında öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmış, nitel kısmında ise betimsel bir yaklaşım izlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan orta sosyo-ekonomik düzeydeki iki ortaokulda 2020-2021 Eğitim-öğretim yılında altıncı sınıfta öğrenim gören 49 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubundaki öğrencilerden 16'sı Deney Grubunda, 17'si Kontrol Grubu I'de yer almak üzere araştırmacının görev yaptığı okuldan belirlenmiştir. Kontrol Grubu II'de ise benzer sosyo-ekonomik düzeydeki farklı bir ortaokulda öğrenim gören 16 altıncı sınıf öğrencisi yer almıştır. Araştırma sürecinde devam eden Covid-19 pandemisi nedeniyle yüz yüze dersler Zoom uygulaması kullanılarak çevrimiçi yapılmıştır. Deney grubuna çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasına dayalı öğretim (ders öncesi video ve test, ardından çevrimiçi ders) kontrol gruplarına ise çevrimiçi dersler aracılığıyla mevcut BTY programının öngördüğü öğretim uygulanmıştır. Deneysel işlem öncesinde tüm gruplara APÇ-BT, BTP-BT, BTP-ÖAÖ öntest; 10 haftalık deneysel süreç sonrasında APÇ-BT, BTP-BT, BTP-ÖAÖ sontest; deneysel sürecin bitiminden itibaren 10 haftalık aranın ardından APÇ-BT, BTP-BT, BTP-ÖAÖ kalıcılık testi olarak uygulanmıştır. Deneysel süreçte her hafta çevrimiçi ders bittikten sonra deney grubundaki öğrencilerin günlük tutmaları sağlanmıştır. Deneysel sürecin tamamlanmasından sonra gönüllü 13 öğrenci ile yarı-yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 yazılımı kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinden beşi gerekli varsayımları sağladığı için Kovaryans analizi (ANCOVA) kullanılarak, ANCOVA'nın varsayımlarını sağlamayan bir hipotez ise karışık ölçümler için iki yönlü varyans analizi (Two-way mixed design ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Nitel verilerin analizi için ise betimsel analiz kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin; 1. APÇ-BT öntest puanları kontrol altına alındığında sontest puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. 2. BTP-BT öntest puanları kontrol altına alındığında sontest puanları arasında Deney Grubu ile Kontrol Grubu I arasında anlamlı fark görülmezken Deney Grubu ile Kontrol Grubu II arasındaki fark, deney grubu lehine anlamlıdır. 3. BTP-ÖAÖ öntest-sontest puanlarının gruplar arasındaki ortak etkisi anlamlı değildir. 4. APÇ-BT sontest puanları kontrol altına alındığında kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmaktadır. 5. BTP-BT sontest puanları kontrol altına alındığında kalıcılık testi puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark vardır. 6. BTP-ÖAÖ sontest puanları kontrol altına alındığında kalıcılık testi puanları arasında anlamlı fark görülmemiştir. Araştırmada çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasına dayalı öğretimin algoritmik problem çözme becerisi, blok temelli programlama başarısı ve bunların kalıcılığı üzerinde mevcut programın öngördüğü öğretime göre anlamlı düzeyde daha etkili olduğu, çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasına dayalı öğretimin blok temelli programlamaya ilişkin öz-yeterlik algısı ve kalıcılığı üzerinde ise mevcut programın öngördüğü öğretime göre anlamı düzeyde farklı bir etkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasına dayalı öğretimin eğlenceli olması, videoların tekrar izlenebilmesi, heyecan verici olması, mutluluk sağlaması, konunun pekişmesinin sağlanması, derste daha çok söz alabilme imkanı sağlaması gibi üstün yönlerinin, donanım gerektirmesi, anında destek alınamaması, teknik problemlerin çıkabilmesi, yorucu olması gibi sınırlılıklarının olduğunu belirtmiş, çevrimiçi ters-yüz öğrenme uygulamasına dayalı öğretimin etkiliğinin artırılmasına yönelik olarak da, etkinliklerin zorlaştırılması, videolara daha fazla örnek eklenmesi, ders saatlerinin artırılması, testteki soruların artırılması ve zorlaştırılması gibi önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to study the effect of teaching based on online flipped learning (OFL) on sixth grade students' algorithmic problem-solving skill, block based programming success and self-efficacy perception regarding block-based programming. Students' views related to online flipped learning and students' suggestions for increaing the efficiency of online flipped learning approach were studied, too. The research was planned according to the embedded method, which is one of the mixed method researches. Quantitative data of the study were obtained through“Algorithmic Problem-Solving Skills Test (APS-ST)”,“Block-Based Programming Achievement Test (BBP-AT)”and Self-Efficacy Perception Regarding Block Based Programming Scale (SP-BBPS). Qualitative data were collected with semi-structured interview form, researcher, and student diaries. Pretest-posttest control group design was used in the quantitative part of the study. In the qualitative part, a descriptive approach was used. The study group of the research consists of 49 students who are in the sixth grade in the 2020-2021 academic year from two different secondary schools at the middle socio-economic level in Adana/Seyhan. 16 students in“Experimental Group”, 17 students in“Control Group I”of the study groups' students were indicated from the school where the researcher work. 16 sixth grade students who study at a different school which has similar social economic level take part in“Control Group II”. Because of Covid 19 pandemic going on during the research duration, face to face lessons were performed online using zoom applications. Teaching based on online flipped learning (pre-online lesson video and test, online lesson) was performed on experimental group, teaching current Information Technologies and Software lesson (ITS) was performed on control groups through online lessons. APS-ST, BBP-AT, SP-BBPS were applied as pre-test; after 10 week experiment process APS-ST, BBP-AT, SP-BBPS as post test; after 10 week break from the end of the experimental process APS-ST, BBP-AT, SP-BBPS as a permanence test to all groups. Students in experimental group were allowed to keep a diary after finishing the online lessons every week in experimental process. Semi-structured interviews were conducted with 13 students. SPSS 22.0 software was used in analyze of quantitative research. As five of research hypothesies which are provide necessary assumptions was tested by using analysis of covariace (ANCOVA), a hypothesis which doesn't provide ANCOVA's assumptions was tested by using two way mixed design ANOVA. Descriptive analysis was used for the qualitative analysis. Following the analysis, the students in experimental and control groups, 1) APS-ST when pre-test scores were got under control, among the post-test scores, meaninful difference has been found out in favor of the experimental group. 2) BBP-AT when pre-test scores were got under control, among the post-test scores, meaninful difference hasn't been found out between“Experimantal Group”and“Control Group I”but meaninful difference has been found out between“Experimantal Group”and“Control Group II”. 3) The joint effect of SP-BBPS pretest-posttest scores between the groups is not significant. 4) APS-ST when the post-test scores were got under the control, there has been a meaningful difference among the permanence test scores for in favor of the experiment group. 5) BBP-AT when the post-test scores were got under the control, there is meaningful difference among the permanence test scores for in favor of the experiment group. 6) There was no significant difference between the posttest scores of the groups when the APS-ST pretest scores were controlled. It has been concluded in the research that online flipped learning approach is more effective significantly than teaching which current programme foresees on algorithmic problem-solving skill, block based programming success and permanence of these. Online flipped learning approach does't have different effect significantly than current programme foresees on self-efficacy related block-based programming and permanence. Students have stated that online flipped learning has superior aspects as ıt is enjooyable, videos can be watched again, it is exciting, it provides happiness, strengthen the subjects, provides oppurtunities to take part in lessons more; however, it has limitations as it requires equipments, lacking of immediate support, facing the technical problems and it is tiring. Students have made some suggestions as the activities should be complicated, more samples should be added to videos, lessons hours should be increased, number of the questions in the test should be increased and complicated intended for increasing the effectiveness.