Altkültürlemenin yerel olarak izole edilmiş entomopatojen fungusların stabilitesi, virülansı ve kitlesel üretimi üzerindeki etkileri
Effects of subculturing on the stability, virulence and mass production of locally isolated entomopathogenic fungus
- Tez No: 915317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Beauveria bassiana'nın yerel olarak izole edilen üç (3) izolatının (Isparta ilinde topraktan izole edilen BMAUM-M6004, Erzincan ilinde topraktan izole edilen BbEMRKZAkar-1 ve BbEMRKZAkar-2) stabilitesi, konidial verimi ve virülansı değerlendirilmiştir. Bu izolatların çimlenme değerleri incelendiğinde üç izolatın da 1-12 altkültür boyunca çimlenme değerlerinde istatistiksel olarak fark bulunmadığı ve tüm kültürlerin en az %75 oranında çimlendiği tespit edilmiştir. Tüm izolatlar ve altkültürlerinin Patates Dextrose Agar üzerinde geliştirdiğimiz fungus sporlarının öldürme etkinliği Tenebrio molitor larvaları kullanılarak belirlenmiştir. İzolatlar birbiriyle karşılaştırıldığında en yüksek öldürme etkinliğinin BbMERKZAkar-1'in 1. ve 5. altkültürlerinde (%92.9±0.2) görülmüştür. Bu izolatların altkültürlerinden elde edilen sporların kırık pirinç üzerinde gelişimlerine bakılmıştır ve spor miktarı hesaplanmıştır. En fazla spor üretimi BbEMRKZ-1 izolatının 5. altkültüründe 1.9x108, en düşük spor üretimi ise BMAUM-M6004 izolatının 12. altkültüründe 5.12x107 olarak hesaplanmıştır. Kırık pirinç üzerinde gelişen fungusların T. molitor larvaları üzerinde öldürme etkinliği incelenmiştir ve en iyi ölüm etkinliği BbMERKZAkar-1'in 8. ve 12. altkültürlerinde sırasıyla %100.0±0.0 ve %93.1±0.2 olarak gözlenmiştir. Bu sonuçlar, çalışmada kullandığımız yerel olarak izole edilmiş farklı izolatların ve bu izolatlardan geliştirilen altkültürlerin stabilitesini koruyabildiğini göstermiştir. Yaptığımız çalışma hem PDA'da geliştirilen hem de kırık pirinçte üretilen sporların T. molitor larvaları üzerindeki ölüm oranlarında önemli farklılıklar yarattığını, bu izolatların biyolojik kontrol ajanı olarak seçilirken belirli izolatlar ve altkültürlerin etkili olabileceğini göstermiştir. Ayrıca kırık pirincin kitlesel üretim için iyi bir alternatif olabileceğini ve kırık pirinçten elde edilen sporların biyolojik kontrol ajanı olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The present study evaluated the stability, conidial yield, and virulence of three locally isolated Beauveria bassiana isolates. The isolates, BMAUM-M6004 (isolated from soil in Isparta province), BbEMRKZAkar-1, and BbEMRKZAkar-2 (isolated from soil in Erzincan province), were evaluated in order to ascertain their stability, conidial yield, and virulence. Upon examination of the germination values of these isolates, it was determined that there was no statistically significant difference in the germination values of all three isolates during the 1-12 subcultures. Furthermore, all cultures demonstrated germination rates of at least 75%. The efficacy of all isolates and their subcultures in killing Tenebrio molitor larvae was determined using a Potato Dextrose Agar (PDA) medium. A comparison of the isolates revealed that the highest killing efficiency was observed in the first and fifth subcultures of BbMERKZAkar-1 (92.9 ± 0.2%). The growth of spores obtained from the subcultures of these isolates on broken rice was examined, and the amount of spores was calculated. The highest spore production was observed in the fifth subculture of the BbEMRKZ-1 isolate, with a count of 1.9x108. In contrast, the lowest spore production was recorded in the twelfth subculture of the BMAUM-M6004 isolate, with a count of 5.12x107. The efficacy of fungal growth on broken rice in killing T. molitor larvae was examined, and the highest mortality rate was observed in the 8th and 12th subcultures of BbMERKZAkar-1, at 100.0 ± 0.0% and 93.1 ± 0.2%, respectively. The results demonstrated that the diverse locally isolated isolates utilized in the study, along with the subcultures derived from these isolates, exhibited the capacity to maintain their stability. The results of our study demonstrated that there were notable differences in mortality rates of Tenebrio molitor larvae when exposed to spores developed in potato dextrose agar (PDA) and those produced in broken rice. This suggests that certain isolates and subcultures may be effective when selected as biological control agents. Additionally, our findings indicate that broken rice can serve as a viable alternative for mass production, with the spores derived from this medium exhibiting potential as biological control agents.