Van ili koyunlarında babesia ovis'in moleküler karakterizasyonu
Investigation of molecular characterization of babesia ovis in sheeps of Van province
  1. Tez No: 741509
  2. Yazar: İSMAİL TANRIKULİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, Mayıs–Ekim 2021 tarihleri arasında Van ili koyunlarından elde edilen kan örneklerinden Babesia ovis'e ait spesifik primerler kullanılarak PZR yöntemi ile moleküler identifikasyonu amaçlanmıştır. Bu amaçla klinik olarak bildirilen 66 ve rastgele seçilen 89 koyundan olmak üzere toplam 155 hayvandan perifer bölgelerdeki venalardan EDTA'lı tüplere kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinden giemsa boyama yapılarak incelenmiştir. İncelenen perifer kan frotilerinden 7 (%4.51) adet Babesia spp. Piroplasm formları tespit edilmiştir. Daha sonra Babesia ovis'e ait spesifik primerler kullanılarak PZR yöntemi ile elde edilen 21 adet amplikondan (%13.54) 549 bç uzunluğunda fragmanlar elde edilmiştir. Elde edilen amplikonlardan 4 tanesinden sekans analizi yapılarak ON137543.1, ON139020.1, ON139021.1, ON139024.1 erişim numaraları ile GenBank'a kayıt ettirildi. Bu araştırma ile mikroskobik bakının yetersiz olduğu, yapılan moleküler araştırma ile kanıtlanmış olup, Van ilinde bu tür parazitlerin prevalansında daha kapsamlı moleküler parazitolojik çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
. In this study, it was aimed to determine the molecular identification of Babesia ovis by PCR method using specific primers from blood samples obtained from Van province sheep between May and October 2021. For this purpose, blood samples were taken from peripheral veins into EDTA tubes from a total of 155 animals, 66 clinically reported and 89 randomly selected sheep. The blood samples taken were examined by giemsa staining. 7 (4.51%) of the analyzed peripheral blood smears Babesia spp. pyroplasm forms have been detected. Then, 549 bp fragments were obtained from 21 amplicons (13.54%) obtained by PCR method using specific primers of Babesia ovis. Sequence analysis was performed from 4 of the obtained amplicons anİd they were registered in GenBank with the accession numbers ON137543.1, ON139020.1, ON139021.1, ON139024.1. With this research, it has been proven by molecular research that microscopic examination is insufficient, and it has been revealed that there is a need for more comprehensive molecular parasitological studies on the prevalence of such parasites in Van.