Yüksekliği ayarlanabilir traktör çeki demiri tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of height adjustable drawbar for tractor
  1. Tez No: 741510
  2. Yazar: HALİL KOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, traktör arkasına doğrudan monte edilebilecek, yüksekliği ayarlanabilir çeki aparatı tasarımı ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Böylelikle traktör seyir halinde durdurulmadan, tarım römorku çeki oku, kabin içerisinden yukarı aşağı konumlandırılarak, eğim yukarı seyir halinde, traktör ağırlık merkezinin traktör arka akslara yöneltilmesi hedeflenmiştir. Aynı zamanda çarpma etkili fren tertibatlı tarım römorklarında, eğim aşağı seyir halinde, frenleme sistemi devreye alınarak kontrollü bir ulaşım sağlanacaktır. Bu hedef doğrultusunda aparatın tasarım parametreleri belirlenmiş ve tasarımı yapılmıştır. Tasarım için Solidworks 2021 programından yararlanılmıştır. Tasarımdan sonra imal edilen aparat, standart bir traktöre monte edilerek iki dingilli bir tarım römorkun ile denenmiştir. Çeki demirinin, kabin içerisinden, traktör seyir halinde durdurulmadan, çeki oku traktörün ağırlık merkezine ve frenleme mekanizmasına etki edecek yüksekliğe getirebildiği saptanmıştır. Çeki oku yukarı konumda traktör yük transfer noktasına yüksekliği 7,5 cm olarak bulunmuştur. Çeki oku aşağı konumda traktör yük transferi noktasının 21 cm aşağısında ve çeki okunun ilerleme yönüne açısı 7,5° olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen aparatın, uygulamada traktörün boyut özellikleri göz önüne alınarak tasarım üzerinde yapılacak küçük düzenlemelerle kolaylıkla kullanabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to design and manufacture can be mounted directly, height adjustable drawbar. Thus, before the tractor is stopped in cruising the agricultural trailer hitch check, positioned up and down from the cabin, up the cruising, aiming to direct the tractor center of gravity towards the tractor rear axles. The design parameters of the apparatus have been set and designed fort his goal. Solidworks 2021 program has been leveraged for design. The apparatus, manufactured after design, was traialled with a two-axle agricultural trailer, mounted on a standart tractor. It has been determined that the drawbar can be brought to a height that will affect the tractor's center of gravity and braking mechanism, without stopping the tractor while driving. The height of the tractor load transfer point was found to be 7,5 cm in the up position of the drawbar. The drawbar is 21 cm below the load transfer point of the tractor in the down position and the angle of the drawbar to the forward direction is 7,5°. As a result, it has been determined that the developed apparatus can easily be used with small adjustments to the design, considering the size properties of the tractor in the application.