Su kümeleri ve ağır metal katkılı su kümelerinin hartree-fock ve yoğunluk fonksiyonel teorisi yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of water clusters and heavy metal doped water clusters with hartree-fock and density functional theory methods
- Tez No: 741513
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ DAĞDEMİR, PROF. DR. MUSTAFA BÖYÜKATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada, (H2O)n (n=1-30) su kümelerinin izomerleri ile büyüme mekanizması ve su kümelerine ağır metal atomları eklenerek oluşturulan Cr(H2O)n, Fe(H2O)n, Co(H2O)n, Ni(H2O)n, Cu(H2O)n, Zn(H2O)n (n=1-10) ağır metal katkılı su kümeleri incelendi. Hesaplamalarda Hartree-Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT/B3LYP ve YFT/PBE) yöntemleri ile birlikte 6-311++G(d,p) temel seti kullanıldı. Elde edilen kararlı geometriler için bağlanma enerjileri, ayrışma enerjileri, birinci ve ikinci enerji farkları, HOMO-LUMO enerji aralıkları, iyonlaşma potansiyelleri, elektron ilgileri, kimyasal sertlikleri, kimyasal yumuşaklıkları, kimyasal potansiyelleri, elektronegativiteleri incelendi. Ağır metal katkılı su kümeleri için elektrofili indeksleri hesaplandı. Bunun yanı sıra kümeler için atomlar arası mesafeler, açılar ve frekans değerleri elde edildi. Su kümelerinde küme büyüklüğü arttıkça su molekülü başına bağlanma enerjisinin artığı belirlendi. Su kümelerine ağır metal eklendiğinde yapı geometrilerinin bozulduğu gözlendi. Kullanılan yöntemlerden elde ettiğimiz sonuçlar, birbirleriyle ve literatürdeki teorik ve deneysel çalışmalarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the growth mechanism of (H2O)n (n=1-30) water clusters with the isomers have been investigated. Furthermore, heavy metal doped water clusters of Cr(H2O)n, Fe(H2O)n, Co(H2O)n, Ni(H2O)n, Cu(H2O)n, Zn(H2O)n (n=1-10) formed by adding heavy metal atoms have been examined. In the calculations 6-311++G(d,p) basis set have been used with Hartree-Fock (HF), Density Functional Theory (DFT/B3LYP and DFT/PBE) methods. For the obtained stable geometries, binding energies, dissociation energies, first and second energy differences, HOMO-LUMO energy gaps, ionization potentials, electron affinities, chemical hardness, chemical softness, chemical potentials, electronegativity have been examined. Electrophilic index for heavy metal doped water clusters have been calculated. In addition, the distances, angles and frequency values of the atoms have been obtained for the clusters. It has been determined that as the clusters size increases in the water clusters, the binding energy per water molecule increases. It has been observed that the structure geometries were deteriorate when heavy metal is added to the water clusters. The obtained results have been compared with between the used methods the theoretical and experimental studies available in the literature.