Kronik boyun ağrılı hastalarda inspiratuar kas eğitiminin postür ve ağrı üzerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of inspiratory muscle training on posture and pain in patients with chronic neck pain: A randomized controlled study
  1. Tez No: 741516
  2. Yazar: GAMZE YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamız, kronik boyun ağrılı (KBA) kadınlarda konvansiyonel fizyoterapi programına ek olarak gerçekleştirilen inspiratuar kas eğitiminin (İKE) etkinliğinin incelenmesi amacıyla planlandı. Yirmi sekiz KBA'lı kadın hasta altı hafta boyunca fizyoterapi programı almak üzere çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubuna (n=14) manuel terapi ve serviko-skapula-torasik kuvvetlendirme egzersizleri içeren konvansiyonel fizyoterapi programı uygulanırken, solunum grubuna (n=14) konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak solunum kas eğitim cihazı ile İKE verildi. Sonuç ölçümlerimiz, boyun ağrısı (vizüel analog skala-VAS, ağrı basınç eşiği-ABE) ve boyun ağrısı ile ilişkili psikososyal karakteristikler (boyun ağrısına özgü yeti yitimi-BÖİ, kinezyofobi-TKÖ, depresyon-BDA), solunum kas kuvvetine ilişkin ölçümler (inspiratuar/ekspiratuar kas kuvveti-MİP ve MEP; diyafragmanın ultrasonografik ölçümleri-Tins, Teks, ΔT, KO) ve boyun ağrısına ilişkin biyomekanik değerlendirmeler (servikal ve torakal eklem hareket açıklıkları- EHA; kraniovertebral fleksiyon ve torakal kifoz açıları-KVF,TKA; boyun fleksör ve derin fleksör enduransı; servikal eklem repozisyon hatası-ERH) idi. Tüm ölçümler başlangıç ve tedavi sonrasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the effectiveness of inspiratory muscle training (IMT) performed in addition to the conventional physiotherapy program in women with chronic neck pain (CNP). Twenty-eight female patients with CNP have been included in the study to receive a physiotherapy program for six weeks. The conventional physiotherapy program including manuel therapy and cervico-scapula-thoracic strengthening exercises was applied to the control group (n=14), while IMT was given to the respiratory group (n=14) with a respiratory muscle training device in addition to conventional physiotherapy. Our outcome measures were neck pain (visual analog scale-VAS, pain pressure threshold-PPT) and psychosocial characteristics associated with neck pain (neck disability-NDI, kinesiophobia-TSK, depression-BDI), respiratory muscle strength measurements (inspiratory/expiratory muscle strength-MIP and MEP; ultrasonographic measurements of the diaphragm-Tins, Teks, ΔT, KO) and biomechanical assessments of neck pain (cervical and thoracic ranges of motion-ROM; craniovertebral flexion and thoracic kyphosis angles-CVF, TKA; neck flexor and deep flexor endurance; cervical joint reposition error-JRE). All measurements were made at baseline and after treatment.