Türkçe ve Türk kültürü dersi öğretim programına yönelik öğretmen görüşleri (Almanya örneğinde)
Teachers' views on the curriculum of Turkish and Turkish culture classes (In the example of Germany)
- Tez No: 741576
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Yurt dışındaki çocuklar iki dilli oldukları için dil gelişimi, düşünceleri, kimlikleri açısından Türkiye'deki çocuklardan daha farklıdır. Bu nedenle yurt dışındaki çocuklar için bir öğretim programı hazırlanırken onların ilgi ve ihtiyaçları, bireysel farklılıkları, yaş düzeyleri, dil gelişimleri ve özellikleri, kimlikleri, düşünceleri; yaşadıkları ülkenin kültürü ve eğitim sistemi dikkate alınmalıdır. Yurt dışındaki iki dilli olan bu çocukların dil gelişimlerini, ilgi ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde gözlemleyip yaşadıkları ülkenin eğitim sistemine, kültürüne ve çevresine göre uyarlamaya çalışanlar da öğretmenlerdir. Bu çalışma nitel araştırmaya dayalı durum çalışması yönteminden iç içe geçmiş durum desenine uygun olarak hazırlanmıştır. Araştırma süreci araştırma amacının, veri toplama teknik ve araçlarının belirlenmesi, çalışma grubunun seçilmesi, veri toplama uygulamalarının yapılması, verilerin analiz edilip yorumlanması ve çıkarımlarda bulunulması adımlarından oluşmaktadır. Bu çalışmada Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'nın yapısına, içeriğine, kazanımlarına, metin türlerinin dağılımına, dil bilgisi kazanımlarının varlığına; ölçme ve değerlendirme; öğretme ve öğrenme sürecine; uygulanabilir olup olmadığına ilişkin öğretmen görüşleri alınarak programın güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmek, uygulamada karşılaşılan sorunları ortaya çıkarmak ve bu sorunların üzerinden çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı'nın günümüzün ihtiyaçlarını, teknolojik gelişmeleri takip ederek yurt dışındaki çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına göre düzenlenmesi ve güncellenmesi son derece önemlidir. Dolayısıyla ihtiyaç analizlerinin yapılmasına gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle 2018 Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı hazırlandıktan sonra yeniden bir ihtiyaç analizi ve programın uygulanmasına yönelik öğretmen görüşleri üzerine herhangi bir çalışma yapılmadığı için bu çalışmaya ihtiyaç duyulmuştur. Bu bağlamda çalışma grubu maksimum çeşitlilik örneklemesi ile Almanya'daki farklı eyaletlerden seçilmiş, farklı özelliklere sahip 71 Türkçe ve Türk Kültürü dersi öğretmeninden oluşmaktadır. Çalışma kapsamında kullanılan“Öğretmenlerle İlgili Genel Bilgiler Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Bireysel Görüme Formu”ile ilgili 7 farklı alan uzmanından görüşler alınmış, bu görüşler doğrultusunda formlara son şekli verilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniğinden yararlanılmıştır. Veriler Microsoft Excel programı kullanılarak analiz edilmiş. Elde edilen sonuçlar buna göre şekillere dönüştürülmüştür. Öğretmenlerden programın yapısına, Türk kültürünü yansıtmasına, yurt dışındaki şartları dikkate alıp almamasına, Türkçe ve Türk Kültürü Dersi Öğretim Programı ile Almanca Ders Programının örtüşüp örtüşmediğine, öğretmenlerin program hazırlama sürecine dâhil edilip edilmemelerine, programın uygulanabilirliğine, ölçme ve değerlendirme yaklaşımına, programa yönelik sorunlar yaşayıp yaşamadıklarına yönelik görüşler alınarak sonuçlar elde edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarından hareketle programın yapısı, hazırlanması ve uygulanmasına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since children abroad are bilingual, their language development, thoughts and identities are slightly different from children in Turkey. Therefore, while preparing a curriculum for children abroad, their interests and needs, individual differences, age levels, language development and characteristics, identities, thoughts, the environment, culture and education system of the country they live in should be taken into account. It is the teachers who best observe the language development, interests and needs of these bilingual children abroad and try to adapt them according to the education system, culture and environment of the country they live in. This study was prepared in accordance with the nested case pattern, which is a case study method based on qualitative research. The research process consists of the steps of determining the research purpose, data collection techniques and tools, selecting the study group, performing data collection practices, analyzing and interpreting the data and making inferences. In this study it is aimed to determine the strengths and weaknesses of the program to reveal the problems encountered in practice and to offer solutions on these problems by taking the opinions of the teachers about the structure, content, gains, distribution of text types, the existence of grammar gains of the Turkish and Turkish Culture Curriculum, quantification and consideration, the teaching and learning process whether it is applicable or not. It is extremely important that the Turkish and Turkish Culture Curriculum is organized and updated according to the interests and needs of children abroad by following the current needs and technological developments. Therefore, there is a need for needs analysis. For this reason, after the 2018 Turkish and Turkish Culture Curriculum had been prepared, this study was needed because there was no study on a need analysis and teachers' views on the implementation of the program. In this context, the study group consists of 71 Turkish and Turkish Culture lesson teachers with different characteristics, selected from different states in Germany with maximum diversity sampling. Opinions were received from 7 different field experts regarding the“General Information Questionnaire About Teachers”and“Semi-structured Individual Interview Form”used within the scope of the study and the questionnaire and form were given their final form in line with these opinions. In the analysis of the data, the descriptive analysis technique was used. Data were analyzed using Microsoft Excel program. The obtained results were converted into figures accordingly. The structure of the program, the reflection of Turkish culture, whether the teachers take into account the conditions abroad, whether the Turkish and Turkish Culture Curriculum overlaps with the German Curriculum, whether they are included in the program preparation process, the applicability of the program, the measurement and evaluation approach, whether they have problems with the program the results were obtained by taking their opinions on the subject. Based on the results of the research, suggestions were made regarding the structure, preparation and implementation of the program.