Tek partiden çok partili hayata geçiş sürecinde CHP ve Halkevlerinin gayrimenkulleri (1925-1953)
Real estates of CHP and 'People's Houses' in transition from single party to multi-party life (1925-1953)
  1. Tez No: 741582
  2. Yazar: ETEM YUNUS AKBAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KAYNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada esas olarak 1925-1953 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi'nin kullandığı gayrimenkuller ele alınmıştır. Bu gayrimenkullerin illerdeki sayıları, türleri, nasıl kullanıldıkları, nasıl edinildikleri ve nasıl yitirildikleri incelenmiştir. Bu şekilde CHP'nin elindeki gayrimenkulleri nasıl değerlendirdiği ve elindeki bu serveti nasıl yönettiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Cumhuriyet Halk Partisi'nin gayrimenkullerinin önemli bir kısmını emval-i metruke oluşturmaktadır. Emval-i metrukenin CHP'ye nasıl transfer olduğu ve bu emval-i metrukenin nasıl kullanıldığı incelenecektir. 1950 sonrası Demokrat Parti iktidarında başlayan 1951 ve 1953 yıllarındaki aşama aşama gerçekleşen CHP'nin mülksüzleşme süreci TBMM görüşmelerinden ve ulusal basından hareketle anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, mainly the real estates used by the Republican People's Party between 1925-1953 are discussed. The number and types of these real estates in the provinces, how they are used, how they are acquired and how they are lost are examined. In this way, it has been tried to determine how the CHP evaluates the real estate in its hands and how it manages this wealth. A significant part of the real estate of the Republican People's Party consists of abandoned properties. How the derelict property was transferred to CHP and how this derelict property was used will be examined. The process of dispossession of the CHP, which started in the years of 1951 and 1953, which started under the Democrat Party after 1950, took place gradually, with reference to the parliamentary discussions and the national press.