Elektriksel kas uyarımının post aktivasyon potansiyeli üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of electrical muscle stimulation on post activation potential
  1. Tez No: 741583
  2. Yazar: ENDER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sporcularda akut güç gelişimini artırmak için aktivasyon sonrası potansiyasyon (ASP) yöntemine son dönemlerde literatürde sık rastlamaktayız. Biz de bu kapsamda kuvvet baskın antrenman yapan sporcularda nöromuskuler elektromiyostimülasyon (NMES) ile uygulanan iki ayrı frekansta kas uyarım yönteminin ASP etkisi ile sıçrama yüksekliğinde ki değişimini incelemeyi amaçladık. Araştırmaya, 22,86 ± 3,53 yıl (kadın), 22,74 ± 3,28 yıl (erkek) yaş aralığı, 64,35 ± 7,21 kg (kadın), 84,06 ± 10,46 kg (erkek) ağırlık ortalaması, 175,36 ± 4,65 cm (kadın), 187,94 ± 7,99 cm (erkek) boy uzunluğu ve 21,13 ± 3,72 % (kadın), 17 ± 5,1 % (erkek) yağ yüzdesi olan eskrim (n:7), voleybol (n:10), badminton (n:6) ve basketbol (n:9) patlayıcı kuvvet baskın spor dallarından toplam 32 (kadın;14, erkek;18) sporcu katılmıştır. Sporculara iki ayrı akım yöntemi (plasebo ve ASP akım) uygulanmış, uygulama öncesi ve sonrasında ki 1-4-7-10-13.dk larda dikey sıçrama yükseklikleri ölçülmüştür. Erkek sporcuların plasebo akım öncesi sıçrama yükseklik değerleri 47,4 ± 6,46 cm, ASP akım öncesi sıçrama yükseklik değerleri 46,15 ± 6,04 cm ölçülmüştür. Kadın sporcuların plasebo akım öncesi sıçrama yükseklik değerleri 35,03 ± cm 4,7 ASP akım öncesi sıçrama yükseklik değerleri 35,07 ± 4,99 cm, ölçülmüştür. Kadın ve erkek sporcularda NMES'in ASP akım protokolü kullanılarak ölçülen akım öncesi ve sonrası 5 farklı sıçrama değerleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermemektedir (F=,887, p>0,05). Kadın ve erkek sporcularda NMES ile plasebo akım protokolü kullanılarak elde edilen akım öncesi ve sonrasındaki 5 farklı sıçrama değerleri cinsiyetlerine göre farklılık göstermemektedir (F=1,087, p>0,05). Bu bulgulara göre kadın ve erkeklerde NMES'in ASP ve plasebo akım protokolleri sıçramalar üzerinde benzer etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to increase acute strength development in athletes, post-activation potentiation (ASP) method has been frequently encountered in the literature recently. In this context, we aimed to examine the change in jump height with the ASP effect of two different frequency muscle stimulation methods applied with neuromuscular electromyostimulation (NMES) in strength-dominant training athletes. Age range of 22.86 ± 3.53 years (female), 22.74 ± 3.28 years (male) age range, 64.35 ± 7.21 kg (female), 84.06 ± 10.46 kg (male) ) mean weight, 175.36 ± 4.65 cm (female), 187.94 ± 7.99 cm (male) height and 21.13 ± 3.72% (female), 17 ± 5.1% (male) ) fencing (n:7), volleyball (n:10), badminton (n:6) and basketball (n:9) with a fat percentage, a total of 32 (female;14, male;18) athletes participated in explosive force dominant sports. Two different flow methods (placebo and ASP flow) were applied to the athletes, and vertical jump heights were measured at 1-4-7-10-13 minutes before and after the application. The jump height values ​​of male athletes before the placebo flow were 47.4 ± 6.46 cm, and the jump height values ​​before the ASP flow were 46.15 ± 6.04 cm. The jump height values ​​of female athletes before the placebo flow were 35.03 ± cm 4.7, the jump height values ​​before the ASP flow were 35.07 ± 4.99 cm. In female and male athletes, 5 different jump values ​​before and after the flow measured using the ASP flow protocol of NMES do not differ according to their gender (F=,887, p>0.05). The 5 different jump values ​​before and after the flow obtained using the placebo flow protocol with NMES in female and male athletes do not differ according to their genders (F=1.087, p>0.05). According to these findings, it was determined that NMES had similar effects on the hops of ASP and placebo flow protocols in men and women.