KOAH alevlenme tanısıyla yatırılan hastalarda periferik kan eozinofil düzeyinin hastalığın prognozu üzerine etkisi
The effect of peripheral blood eosinophil level on the prognosis of the disease in patients hospitalized with COPD exacerbation
- Tez No: 741591
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER KARTALOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: GOLD rehberine 2019 senesinde giren, alevlenmelerin önlenmesine yönelik 'eozinofil sayısına göre KOAH tedavisi' önerileri sonrasında, alevlenme hastalarında da hastalığın seyrini ön görebilecek 'eozinofil eşik değerleri' üzerine çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Farklı çalışmalarda farklı eşik değerleri kullanılmıştır ancak henüz kesinleştirilmiş bir değer mevcut değildir. Alevlenme hastalarının klinik seyrini tahmin edebilecek belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Amaç: KOAH alevlenme ile hastaneye yatırılan hastaların, yatış süresi, non invaziv mekanik ventilasyon (NIMV) gereksinimi, invaziv mekanik ventilasyon (IMV) gereksinimi, yoğun bakım takibi ihtiyacı, mortalite ve taburculuk sonrasındaki alevlenme durumlarını kan eozinofil düzeyi ile kıyaslayarak, aralarındaki ilişkiyi belirlenmek amaçlanmıştır. Materyal – Metot: Göğüs Hastalıkları servisimize 1 Ekim 2016 – 1 Ocak 2020 tarihleri arasında KOAH alevlenme teşhisi ile yatırılan 711 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbiditeleri, evde kullanmakta oldukları tıbbi solunum cihazları, sigara tüketim durumları, semptomları, hastane yatış süresi, NIMV veya IMV gereksinimi, yatış sürecindeki ölüm, taburculuk sonrası ilk 1 sene ve takip sürecindeki toplam alevlenme ile ölüm durumları kaydedildi. Veriler hastane bilişim sistemi, görüntü arşivleme ve iletişim sistemi ortak görüntüleme ara yüzü ve T.C. Sağlık Bakanlığı kişisel sağlık kaydı sistemi ve T.C. Sağlık Bakanlığı Teleradyoloji Sistemi üzerinden geriye dönük incelendi. Bulgular: Hastaların eozinofil sayı ve oranlarına göre yoğun bakıma gidişlerinde farklılık olduğu saptandı. ROC analizinde eozinofil sayısı için 170 hücre/ µL (%90,7 sensitivite, %28,3 spesifite), oran için %1.15 (%80,0 sensitivite, %37,3 spesifite) düzeyinde en yüksek sensitivite ve spesifite saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: After the recommendations of 'COPD treatment according to eosinophil count' for the prevention of exacerbations, which got inside the GOLD guideline in 2019, various studies have been conducted on 'the eosinophil threshold values' that can predict the disease course in patients with exacerbation. Different threshold values have been used in different studies, but no definitive value is available. Markers to predict exacerbation patients' clinical course are required. Objective: We aimed to compare the duration of hospitalization, non-invasive mechanical ventilation (NIMV) requirement, invasive mechanical ventilation (IMV) requirement, need for intensive care follow-up, mortality, and exacerbation status after discharge with blood eosinophil level in patients hospitalized with COPD exacerbation, and to determine the relationship between them. Materials and Methods: 711 patients admitted to our Pulmonary Diseases service due to the diagnosis of COPD exacerbation between 1 October 2016 and 1 January 2020 were retrospectively analyzed. Age, gender, comorbidities, medical respirators used at home, smoking status, symptoms, hospitalization time, NIMV or IMV requirement, death while hospitalized, the first year after discharge, and total exacerbation and death during follow-ups were recorded. The data in the hospital information system, image archiving and communication system, shared imaging interface, and personal health record system of the Ministry of Health of the Republic of Turkey and the Teleradiology System of the Ministry of Health of the Republic of Turkey were retrospectively analyzed. Results: A difference was determined in the patients' admission to the intensive care unit according to the number and rate of eosinophils. In the ROC analysis, the highest sensitivity and specificity were found at 170 cells/μL (90.7% sensitivity, 28.3% specificity) for eosinophil count and 1.15% (80.0% sensitivity, 37.3% specificity) for rate.