COVID-19 pandemisi sürecinde havayolu işletmelerinde görev yapan kabin memurlarının iş tatmini ve örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiye yönelik bir araştırma
A research on the relationship between job satisfaction and organizational commitment of cabin crews working at airlines during the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 741612
  2. Yazar: SELİN IŞIL BİLGEHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, COVID-19 Pandemisi sürecinde kabin memurlarının iş tatmin düzeylerinin örgütsel bağlılıklarını nasıl etkilediğini incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de İstanbul, Sabiha Gökçen ve Antalya Havalimanı merkezli olarak faaliyet gösteren yerli havayolu işletmelerinde çalışan kabin memurları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolayda örneklem yöntemi ile ulaşılan 412 kabin memuru oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Minnesota İş Tatmin Ölçeği”ve“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, pandemi sürecinde kabin memurlarının içsel, dışsal ve iş tatmin düzeyleri yüksek düzeyde belirlenmiştir. Kabin memurlarının duygusal bağlılığı yüksek düzeyde, devam bağlılığı, normatif bağlılığı ve örgütsel bağlılığı ise orta düzey olarak tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarında kabin memurlarının yaş, iş pozisyonu ve çalışma yılına göre iş tatmin düzeylerinin farklılaştığı, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu değişkenine göre anlamlı farklılık oluşmadığı belirlenmiştir. Kabin memurlarının yaş, cinsiyet, medeni durum, iş pozisyonu ve çalışma yılına göre örgütsel bağlılık düzeylerinin farklılaştığı, eğitim durumu değişkenin ise farklılık oluşturmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, pandemi sürecinde kabin memurlarının içsel, dışsal ve iş tatmini düzeyleri ile anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Ayrıca, kabin memurlarının duygusal bağlılıkları, sırasıyla dışsal ve içsel tatmin tarafından %47.8 düzeyinde, devam bağlılıkları dışsal tatmin düzeyi tarafından tek başına ters yönlü %2,7 düzeyinde, genel örgütsel bağlılıkları ise sırasıyla dışsal ve içsel tatmin düzeyleri tarafından %28.7 düzeyinde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine how the job satisfaction levels of flight attendants affect their organizational commitment during the COVID-19 Pandemic. Correlational survey method was used in the research. The population of the research consists of cabin attendants working in domestic airline companies operating in Turkey based on Istanbul, Sabiha Gokcen and Antalya Airports. The sample of the study consists of 412 cabin attendants, who are easily reached by sample management.“Personal Information Form”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Organizational Commitment Scale”were used in the research. According to the results of the research, the internal, external and job satisfaction levels of cabin attendants were determined to be high during the pandemic process. Emotional commitment of flight attendants was high, continuance commitment, normative commitment and organizational commitment were found to be moderate. According to the results of the research, it was determined that the job satisfaction levels of cabin attendants differ according to age, job position and working year, and there is no significant difference according to gender, marital status, educational status. It was determined that the organizational commitment levels of flight attendants differed according to age, gender, marital status, job position and working year, but the educational status variable did not make any difference. According to the results of the research, significant relationships were determined with the internal, external and job satisfaction levels of cabin attendants during the pandemic process.