COVİD-19 salgını döneminde çalışan fizyoterapistlerin çalışma postürlerinin ve kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının incelenmesi
Investigation of working postures and musculoskeletal disorders of physiotherapists working during the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 741613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, COVID-19 salgını döneminde fizyoterapistlerin koruyucu ekipman kullanımı, fiziki mesafe değişimi, çalışma postürleri, kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve stres ve kaygı düzeylerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Türkiye genelinde çalışan 217 fizyoterapist (29.12 ± 8.88 yaş, 168.32 ± 8.45 cm, 23.1 ± 3.7 kg/m2) dahil edilmiştir. Owako Çalışma Postürü Analiz Sistemi (OWAS) ile çalışma postürleri, İskandinav Kas İskelet Sistemi Anketi (İKİA) ile kas iskelet sistemi rahatsızlıkları ve Sağlık Çalışanları için Virüs Epidemisine Bağlı Stres ve Kaygı Ölçeği-9 (SAVE-9) pandemi dönemindeki stres ve kaygıları değerlendirilmiştir. %98.6'sı tedavi seansları sırasında koruyucu ekipman kullandığını, %60.4'ü salgın döneminde tedavi seansları sırasındaki fiziki mesafelerinin değişmediğini belirtmişlerdir. OWAS sonuçlarına bakıldığında; %41'inin kas iskelet sistemine bazı zararlı etkileri olan çalışma duruşuna sahip olduğu bulunmuştur. Fizyoterapistlerin %80.2'sinin son 12 ay içerisinde sırt bölgesinde ağrı/acı/rahatsızlık hissettiği, %33.2'sinin bel bölgesinde meydana gelen ağrıları nedeniyle olağan işlerinin engellendiği belirlenmiştir. OWAS ölçeği sırt pozisyonu puanları ile pandemi anksiyete düzeyi (r= 0.179, p=0.008); ve toplam SAVE-9 puanları (r= 0.139, p=0.041); arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde, düşük düzeyde ilişki olduğu görülmüştür. OWAS ölçeği yük kaldırma puanları ile pandemiyle ilişkili işle ilgili stres (r= 0.137, p=0.043) ve toplam SAVE-9 puanları arasında (r= 0.136, p=0.045) istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde, düşük düzeyde ilişki olduğu tespit edilmiştir. En çok sırt, bel ve boyun bölgelerinde ağrı şikayetlerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sırasındaki sırt postürü skoru yüksek olanların ve yüksek miktarda yük kaldıranların stres ve anksiyete düzeyleri de yüksek bulunmuştur. Terapistlerin kas iskelet sistemini koruyucu ergonomik çalışma prensipleri ve stres ve anksiyete kontrolü hakkında bilgilendirilmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the use of protective equipment, physical distance change, working postures, musculoskeletal disorders, and stress and anxiety levels of physiotherapists during the COVID-19 pandemic. 217 physiotherapists working across Turkey (29.12 ± 8.88 years, 168.32 ± 8.45 cm, 23.1 ± 3.7 kg/m2) were included. Working postures were evaluated with the Owako Working Posture Analysis System (OWAS), musculoskeletal disorders with the Extended Scandinavian Musculoskeletal Questionnaire, and stress and anxiety during the pandemic period with the Virus Epidemic-Related Stress and Anxiety Scale-9 (SAVE-9) for Healthcare Professionals. 98.6% of them stated that they used protective equipment during treatment sessions, 60.4% of them stated that their physical distance during treatment sessions did not change during the epidemic period. According to OWAS results; It was found that 41% had a working posture that had some detrimental effects on the musculoskeletal system. It was determined that 80.2% of the physiotherapists felt pain/sting/discomfort in the back region in the last 12 months, and 33.2% of them were prevented from their usual work due to the pain in the lumbar region. OWAS scale back position scores and pandemic anxiety level (r= 0.179, p=0.008); and total SAVE-9 scores (r= 0.139, p=0.041); Additionally; here was a statistically significant, positive, low-level relationship between these variables. A statistically significant, positive, and low correlation was found between OWAS scale lifting scores and pandemic-related work-related stress (r= 0.137, p=0.043) and total SAVE-9 scores (r= 0.136, p=0.045). It was concluded that pain complaints mostly occurred in the back, waist and neck regions. Stress and anxiety levels of those who had high back posture scores during the study and those who lifted heavy loads were also found to be high. It is recommended that therapists be informed about the ergonomic working principles that protect the musculoskeletal system and the control of stress and anxiety.