Ortaokul öğrencilerinin fen projelerinde yenilenebilir enerjinin yeri
The place of renewable energy in science the projects of middle school students
  1. Tez No: 741619
  2. Yazar: ERDİNÇ ÇORAKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Eğitim ve Öğretim, Energy, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yenilenebilir enerji, insan hayatında her geçen gün daha fazla önem taşımaktadır. Bu nedenle, eğitim araştırmalarına da konu olmakta ve özellikle fen eğitimi ile ilgili öğretim programı ve ders kitaplarında önemli bir yer almaktadır. Yenilenebilir enerji, öğrencilerin gerçekleştirmiş oldukları projelere de konu olabilmektedir. Bu doküman analizi çalışmasında öğrencilerin gerçekleştirmiş oldukları projelerde yenilenebilir enerjinin yeri ele alınmaktadır. Bu bağlamda 2017'den 2021 yılına kadar ortaokul öğrencilerinin gerçekleştirmiş oldukları fen projelerinde, yenilenebilir enerjin türlerinin hangi ihtiyaçlara yönelik olarak ele alındığı, bu projelerin yıllara göre nasıl bir dağılımda gösterdiği ve birden çok yenilenebilir enerji türüne yer verdikleri projelerde hangisine odaklandıkları araştırılmıştır. Araştırmada 62677 proje doküman analizine uygun aşamalar ile taranmış ve uzman görüşü alınarak 1515 proje yenilenebilir enerji kategorilerine alınmıştır. Kategoriler ve alt kategoriler oluşturularak frekans çizelgeleri oluşturulmuştur. Bu çizelgelerin sonucunda öğrencilerin fizik disiplininde 941 adet proje gerçekleştirdiği, ihtiyaçlarına yönelik olarak bakıldığında elektrik enerji üretimine odaklandıkları saptanmıştır. Yenilenebilir enerji türü bağlamında öğrencilerin gerçekleştirmiş oldukları projelerde en çok güneş enerjisine odaklandıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin yenilenebilir enerji ile olarak 2020 yılında gerçekleştirdikleri 548 adet projenin, diğer yıllardan daha fazla olduğu saptanmıştır. Ayrıca birden çok yenilenebilir enerji türünü ele aldıkları projelerde ilk sırada güneş enerjisi yer almıştır. Bu bilgilerden yola çıkılarak, öğrencilerin yenilenebilir enerji ile ilgili okul öğrenmelerini desteklemek için eğitim ve öğretim programlarının yenilenebilir ve temiz enerji üretimi vizyonu ile geliştirilmesi, jeotermal ve biyokütle enerjilerinin üzerinde durulması gerektiği önerilebilir. Gerçekleştirilen bu çalışmanın araştırmacılara, öğretmenlere ve bu alana ilgi duyan yetişkinlere yenilenebilir enerji eğitimine genel bir bakış açısı sunması ve ilgili bilimsel araştırmalara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy is getting more and more important in human life day by day. For this reason, this subject is also the topic for educational research and is an important content especially in science education curricula and textbooks. Renewable energy can also be an issue for the projects carried out by students. In this document analysis study, the position of renewable energy in those projects carried out by the students is discussed. In this context, it has been studied which the students recommend renewable energy types in their projects from 2017 to 2021, for which needs they suggest, how the projects in question are distributed over the years, and which ones they focus on in those projects where they include more than one renewable energy type. In this study, 62677 projects were examined in line with analysing unit and 1515 projects were included in the renewable energy categories by taking expert opinion. Frequency charts were designed by creating categories and subcategories. As a result of the evaluation of these data, it was determined that the students carried out the 941 of projects in the discipline of physics, and they focused on electrical energy production according to their needs. In the context of renewable energy type, it has been determined that students mostly focus on solar energy in their projects. It has been determined that 548 projects carried out by students with renewable energy in 2020 are more than in other years. In addition, solar energy took the first place in the projects where they used more than one type of renewable energy in each project. Based on this information, it can be suggested that education and teaching curricula should be developed with a view to renewable and clean energy production in order to support school learning about renewable energy, and geothermal and biomass energies should be emphasized. The study is expected to provide an overview of renewable energy education to researchers, teachers and adults who are interested in this field, and to guide relevant scientific research.