Lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelerde sosyal destek algıları ve sosyal ilişki gereksinimlerinin incelenmesi
Examination of social support perceptions and social relationship needs of HİGH school students in physical activities
- Tez No: 741645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FATİH KÜÇÜKİBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelerde sosyal destek algıları ve sosyal ilişki gereksinimlerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Fiziksel aktivitelerde sosyal destekler ve sosyal ilişki gereksinimi kavramları birlikte incelendiğinde bireyin davranışlarını etkileme yönünden aralarında güçlü bir ilişkinin olacağı düşünülmektedir. İki kavramın bir araya gelmesi, bireyin eyleme geçmesini etkileyen durumlar ve sonuçta ulaşılmayı hedeflediği noktanın anlaşılmasına ışık tutacaktır. Bu anlamda fiziksel aktivitelerde sosyal destek algılarının, sosyal ilişki gereksinimi ile birlikte değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çerçevede yapılacak bir değerlendirme de fiziksel aktiviteye katılım, sosyal destek ve sosyal ilişkili olma gereksinimi ekseninde neden-sonuç ve süreçlerin tanımlanmasına katkı sunacaktır.Araştırmada, lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelerde sosyal destek algıları ve sosyal ilişki gereksinimlerini incelemek amacıyla, ilişkisel tarama modelinden yararlanılacaktır. Araştırmada yer alan katılımcılar kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenecektir. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan 5 maddelik“Kişisel Bilgi Formu, Farias Junior ve arkadaşları (2014) tarafından geliştirilen Küçükibiş ve Eskiler (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan 10 maddelik ”Fiziksel Aktivitelerde Sosyal Destek Ölçeği'', ile Richer ve Vallerand (1998) tarafından geliştirilen Ünal-Karagüven ve ark. (2020). tarafından Türkçeye uyarlanan 10 maddelik "Özerklik Teorisi ve Sosyal İlişki Gereksinimi Ölçeği' kullanılacaktır. Araştırmanın analizinde IBM SPSS 22 Paket programı kullanılarak değişkenler yüzde (%), frekans, ortalama değerler açısından tanımlayıcı istatistikleri yapılacaktır. Diğer taraftan değişkenler arasındaki farklılıkları belirlemek amacıyla verilerin normallik testlerinden çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerlerine bakılacak, normal dağılım göstermeyen verilerde Kruskal Wallis ve Chi Kare testi, normal dağılım gösteren testler de ise bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi testlerinden faydalanılacaktır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için korelasyon analizlerinden uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine high school students' the social support perceptions and the needs for relatedness in physical activities. A total of 1043 students, including 620 women and 423 men, studying at secondary education institutions in Kocaeli in the 2021-2022 academic year, participated in the research voluntarily. 'Personal Information Form', 'Physical Activity Social Support Assessment Scale' and 'The Need for Relatedness Scale' were used in the data collection process of the research. In the analysis process of the data obtained in the research, independent groups t-test, one-way analysis of variance and correlation analysis were used in the SPSS 22.0 program.