Kağızman ilçesinde bulunan lise öğrencilerinin fiziksel aktivite durumları ve yeme farkındalıklarının belirlenmesi
Physical results of high school students in kağizman districtactivity states and eating awarenessdetermination
  1. Tez No: 836684
  2. Yazar: ŞERAFETTİN CEM SERİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Kağızman ilçesinde bulunan lise öğrencilerinin beslenme farkındalıklarını incelemek fiziksel aktivite durumlarını görmek ve bu alışkanlıkların sağlık ve beslenme açısından yeterli ve dengeli olup olmadığını değerlendirmektir. Ayrıca, lise öğrencileri arasında sağlıklı beslenme davranışlarını benimsemeleri konusunda farkındalık yaratmayı fiziksel aktivite durumlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu amaçla, araştırmada lise öğrencilerinin günlük olarak tükettikleri besin çeşitliliği, besin tüketim sıklıkları, besin grupları arasındaki denge ve sağlıksız gıdaların tüketimi gibi konular incelenmektedir. Araştırmanın yöntemi, Kağızman ilçesindekindeki lise öğrencileri arasından rastgele örneklem seçimi ve bu öğrencilere ölçek uygulama yöntemini içermektedir. Ölçekler olarak Yeme Farkındalığı Ölçeği (YFÖ) ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kullanılmaktadır. YFÖ, öğrencilerin beslenme farkındalıklarını, farkındalığını ve besinlerle olan ilişkisini değerlendiren maddeler içermektedir. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ise bireylerin günlük yaşamları içerisinde gerçekleştirdikleri fiziksel aktiviteler hakkında bilgi toplamayı amaçlar. Son 7 gün içindeki fiziksel aktivite düzeyini değerlendiren maddeler içermektedir. Elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, frekans analizleri, t-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri gibi istatistiksel teknikler kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin çoğunluğu beslenme eğitimi veya beslenme koçluğu almamıştır. Ayrıca, düşük sosyoekonomik düzeyi olan öğrencilerin beslenme farkındalıklarının daha olumsuz olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, Kağızman ilçesi lise öğrencilerinin sağlıklı beslenme farkındalıklarını geliştirmeleri ve beslenme konusunda bilinçlenmeleri gerektiğini vurgulamaktadır. Beslenme eğitimi ve koçluğunun önemi vurgulanmalı ve bu hizmetlerin daha geniş kitlelere ulaştırılması sağlanmalıdır. Ayrıca, sosyoekonomik faktörlerin beslenme farkındalıkları üzerindeki etkisi göz önünde bulundurularak, ekonomik ve sosyal destek programlarının hayata geçirilmesi önemlidir
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the nutritional habits of high school students in Kağızman district and to evaluate whether these habits are adequate and balanced in terms of health and nutrition. It also aims to raise awareness among high school students about adopting healthy eating behaviors. For this purpose, subjects such as various foods consumed daily by high school students, the frequency of food consumption, the balance between food groups and the consumption of unhealthy foods are examined in this study. The method of the research includes random sampling among high school students in Kağızman district and applying a scale to these students. The Mindful Eting Questionnaire (MEQ) and The International Physical Activity Questionnaire are used as scales. MEQ contains articles that evaluate students' eating habits, awareness and relationship with nutrients. The International Physical Activity Questionnaire aims to collect information about the physical activities that individuals perform in their daily lives. It contains substances that evaluate the level of physical activity in the last 7 days. The obtained data were analyzed using the SPSS program. Statistical techniques such as descriptive statistics, frequency analysis, t-test, ANOVA, correlation and regression analyzes were used in the analysis process. According to the results of the research, the majority of the students did not receive nutrition education or nutrition coaching. In addition, it was determined that the nutritional habits of students with low socioeconomic status were more negative. These findings emphasize that high school students in Kağızman district should develop healthy eating habits and become conscious about nutrition. The importance of nutrition education and coaching should be emphasized and these services should be made available to wider audiences. In addition, considering the impact of socioeconomic factors on nutritional habits, it is important to implement economic and social support programs.