Farklılık yönetiminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinde çalışanların kurumsallaşma algısının düzenleyici rolü: Bir katılım bankası örneği
The moderating role of institutionalization perception in the effect of diversity management on organizational commitment: An example of a participation bank
  1. Tez No: 741673
  2. Yazar: CİHAN BİLGEHAN BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışma, farklılık yönetimi, örgütsel bağlılık ve kurumsallaşma arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri hedef kitle olarak belirlenen; bir katılım bankasının genel müdürlük çalışanlarından alınmıştır. Örneklem büyüklüğü 191 kişidir. Araştırmanın amacı doğrultusunda ilk olarak farklılık yönetiminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi açıklanmıştır. Sonrasında ise sözü edilen bu etkide çalışanların kurumsallaşma düzeyi algısının rolü ortaya konmuştur. Bulgular doğrultusunda; farklılık yönetiminin, özellikle yönetsel uygulamalar ve politikalar alt başlığında, çalışanların örgütlerine karşı geliştirdikleri bağlılıklarını olumlu anlamda etkilediği ve bu etkide çalışanların kurumsallaşma algısının düzenleyici bir rolünün bulunduğu sonucuna varılmıştır. Buna göre çalışanların içinde bulundukları örgütün kurumsallaşma düzeyine ilişkin algıları; işletmelerin farklılık yönetimi ile ilgili uygulamalarının ve politikalarının çalışan bağlılığına etkisinde önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between diversity management, organizational commitment, and institutionalization. Research data have been collected from the employees of a participation bank who works in the bank's headquarters. The sample size of the study is 191 people. In line with the purpose of the research, firstly, the effect of diversity management on organizational commitment is explained. Afterward, the role of the perception of the level of institutionalization of the employees in this effect was revealed. It has been concluded that diversity management has a positive effect on the commitment of employees to their organizations, especially in the sub-title of managerial practices and policies, and the perception of institutionalization has a regulatory role in this effect. Accordingly, the perceptions of the employees regarding the level of institutionalization of the organization they are in; play an important role in the impact of the managerial practices and policies of the enterprises on diversity management on employee commitment.