Ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen/lineer düşük yoğunluklu polietilen termoplastik kompozit levhaların yüksek hızda darbe davranışı ve parametrik etki analizinin simülasyonu
High velocity impact behavior and simulation of parametric effect analysis for UHMWPE / LLDPE thermoplastic composite laminates
  1. Tez No: 741686
  2. Yazar: GÜLBERK SERRA EKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL NURVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamızda, UHMWPE / LLDPE termoplastik levhaların yüksek hızlı darbe tepkisi ve parametrik analizi, LS-DYNA yazılımı ile simüle edilip ve malzemenin deformasyon ve hasar moduna göre yüksek hızlı darbe altında enerji değişimleri araştırılmıştır. Sonuçlar literatürde yapılan deneysel çalışmalar ile karşılaştırılıp sonlu eleman modelinin rasyonelliği tartışılmıştır. Üç boyutlu sonlu eleman (FE) modeli, LS-DYNA programı kullanılarak oluşturulup literatürde bulunan deneysel çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılarak doğruluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, high speed impact thrust and parametric analysis of UHMWPE / LLDPE thermoplastic sheets were simulated with LS-DYNA software and energy changes under high-speed impact were investigated according to the deformation and damage mode of these materials. The results were compared with the experimental studies in the literature and the rationality of the finite element model was discussed. The three-dimensional finite element (FE) model was created using the LS-DYNA software and compared with the results of the experimental studies in the literature, its accuracy was researched.