Türk Ceza Muhakemesi Kanunundaki bilişim sisteminde arama, kopyalama ve elkoyma tedbiri
In the Turkish Criminal Procedures Law informati̇on technology system
- Tez No: 741685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günlük yaşantımızın ayrılmaz bir parçası olan bilişim sistemleri, birçok değişik suçun işlenmesinde kullanılmakta veya suça ilişkin bilgiler bu sistemler üzerinden ortaya çıkarılabilmektedir. Bu sebeple, maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasında, klasik delil anlayışından farklı olarak, ispat vasıtası olabilecek elektronik deliller kullanılmaktadır. Bilişim sistemleri üzerinden elektronik delillerin toplanması, değerlendirilmesi ve bütünlüğünün korunmasına yönelik teknik kısım, adlî bilişim uzmanlık alanı kapsamındadır. Bu bağlamda, çalışma konumuz olan CMK m. 134,“Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama ve elkoyma”başlığı altında, bilişim sistemlerinden elektronik delil elde edilmesi sürecinin hukuki rejimini düzenlemektedir. Fakat bu hükmün, sürekli gelişen teknoloji göz önünde tutulduğunda, gerek kaleme alınışına gerek uygulanışına ilişkin güncelleştirilmesi lüzum görülen bazı hususlar bulunmaktadır. Biz de tez çalışmamız kapsamında bu hususlara yer vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Information systems, which are an inseparable part of our everyday lives, are being used for the committal of various crimes and evidence in relation to crimes are uncovered through the use of such systems. Therefore, electronic evidence that can constitute means of proof, is used to uncover material facts, unlike the traditional concept of evidence. The technical aspects aimed at the collection, evaluation and the preservation of the integrity of electronic evidence are the domain of electronic forensics. Within this context, Article 134 of the Criminal Procedures Act, which is the subject of our interest, regulates the legal framework for the process of obtaining electronic evidence from information systems under the heading“the search, copying and seizure in computers, computer programs and computer records”. However, in view of the constantly evolving technology, there are aspects that need to be updated both in its wording as well as its application. We have endeavoured to cover these aspects in our thesis.