Endometrioma sebepli overyan kistektomi ya da ooferektomi olan hastalarda overyan rezervin değerlendirilmesi
Evaluation of ovarian reserve in patients undergoing ovarian cystectomy or oophorectomy for endometrioma
- Tez No: 869761
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Endometrioma sebepli kistektomi veya unilateral ooferektomi yapılan hastalarda anti mülleryan hormon değerlerine bakarak cerrahi tipinin ovaryan rezerv üzerine etkilerinin araştırılması, cerrahi yöntemin tercihi konusunda kantitatif değerler elde etmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2019 ile 2023 yılları arasında hastanemizde opere edilen endometriozis tanılı 77 hasta ile yapılmıştır. Endometiroma sebepli unilateral salpingo ooferektomi (USO) ve kistektomi yapılan hastalar gruplara ayrılmıştır. Çalışmada hastaların demografik verileri (yaş, parite, gravide), ameliyat bilgileri (ameliyat süresi, ameliyat şekli, komplikasyon varlığı), eritrosit süspansiyon (ES) replasmanı yapılıp yapılmadığı, kist boyutu, operasyon öncesi ve sonrası AMH değerleri gibi parametreler değerlendirilmiştir. Over rezervinin değerlendirmesinde serum AMH değeri kullanılmıştır. AMH değerleri değerlendirilirken, ameliyat sonrası 3. ila 12. Aylar arasındaki bakılmış olan AMH değerleri operasyon sonrası AMH değeri olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to search the effects of the type of surgery on ovarian reserve in patients who underwent cystectomy or unilateral oophorectomy due to endometrioma and to obtain quantitative values about the preference of the surgical method. Materials and Methods: This study was conducted with 77 patients diagnosed with endometriosis who were operated in our hospital between 2019 and 2023. Patients who underwent unilateral salpingo oophorectomy (USO) and cystectomy for endometrioma were divided into groups. Demographic data (age, parity, gravidity), operative information (duration of operation, type of operation, presence of complications), whether erythrocyte suspension (ES) replacement was performed, preoperative CA-125 values, cyst size, preoperative and postoperative AMH values were evaluated. Serum AMH value was used in the evaluation of ovarian reserve. In the evaluation of AMH values, AMH values between the 3rd and 12th months postoperatively were accepted as postoperative AMH values.