Bankacılık sektöründe çalışanların yatırım karlarını etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting investment decisions of employees in the banking sector
- Tez No: 741708
- Danışmanlar: PROF. MEHMET BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Geleneksel finans teorileri özellikle son yıllarda bireylerin ekonomik kararları rasyonel bir şekilde aldığını kabul etmektedir. Rasyonel bireyle anlatılmak istenen kişilerin karar süreçlerinde elde etmek istedikleri sonuç konusunda net oldukları ve var olan bilgiyi bu doğrultuda kullandıklarıdır. Bu sebeple bir karar verildiğinde maksimum faydayı sağlayacak şekilde hareket etmektedirler. Geleneksel finans teorilerine göre tercihler yapılırken risk ve getiri doğru hesaplanmakta ve ekonomik kararlar buna göre şekillenmektedir. Ancak bu durum zaman içerisinde finansal piyasalarda sıklıkla yaşanan fiyat sapmalarını ve sistematik hataları açıklamaya yeterli gelmemiştir. Bireyler rasyonel davranıyorsa sıklıkla bu hataların neden görüldüğü sorusu davranışsal finansı ortaya çıkarmıştır. Davranışsal finans üzerine yapılan araştırmalar, bireylerin psikolojik faktörlerin etkisinde kaldığını ve bu doğrultuda karar verdiğini belirtmektedir. Bu doğrultuda bireylerin rasyonel değil normal ya da sınırlı rasyonel oldukları kabul edilmektedir. Kişiler özellikle karmaşık durumlarla karşılaştıklarında insan beyni karar sürecini kısaltacak yollar kullanmaktadır. Bu durum hatalı kararlar alınmasına ve yanlış kararların sebep olduğu durumların tekrarlanmasına yol açmaktadır. Bu çalışmada öncelikle davranışsal finans kapsamında psikolojik önyargılar açıklanmakta olup ardından davranışsal finansa ait eğilimlerin tespitinin varlığı için bankacılık sektöründe çalışan 385 kişi tarafından yanıtlanan anketin sonuçları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional finance theories, especially in recent years, accept that individuals make economic decisions rationally.What is meant by the rational individual is that the people are clear about the result they want to achieve in the decision process and they use the existing information in this direction.When people encounter especially complex situations, the brain uses ways to shorten the decision process.In this case, it causes erroneous decisions to be made and the repetition of situations caused by wrong decisions. Research on behavioral finance states that individuals are under the influence of psychological factors and decide accordingly.In this direction, individuals are considered as normal or limited rational, not rational.When people encounter especially complex situations, the brain uses ways to shorten the decision process.In this case, it causes erroneous decisions to be made and the repetition of situations caused by wrong decisions. In this study, first of all, psychological biases within the scope of behavioral finance are explained, and then the results of the survey answered by 385 people working in the banking sector are evaluated for the presence of behavioral finance trends.