Honamlı keçi ırkında pestivirus enfeksiyonunun seroepidemiyolojisi
Seroepidemiology of pestivirus infection in the honamli goat breed
  1. Tez No: 741750
  2. Yazar: ÖZGE SEVİNÇ KORKMAZ AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, halk elinde bulunan saf ırk özelliğine sahip Honamlı keçilerinde pestivirus enfeksiyonunun varlığı araştırıldı. Bu amaçla 1 yaş ve üzeri, dişi ve erkek sağlıklı görünüme sahip 251 adet keçiden kan örneklemesi yapıldı ve enfeksiyona karşı hassasiyetlerinin ortaya konması amaçlandı. Araştırmada, Burdur ilinin ilçelerinden toplanan kan numunelerine indirekt Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) testi uygulanarak pestivirus p80 proteini antikorları yönünden kontrol edildi. Test edilen 251 keçi kan serumunun 115 adeti (%45,82) seropozitif olarak belirlendi. Yerleşim yerlerine göre seropozitiflik oranları %85,42-%8 arasında tespit edildi. Pozitifliğin yaşa göre dağılımı ise 1 yaş grubundaki keçilerde %46,15 (12/26), 2 yaş grubundaki keçilerde %40,74 (33/81), 3 yaş grubundaki keçilerde %51,72 (45/87), 4 yaş grubundaki keçilerde %39,39 (13/33), 5 yaş grubundaki keçilerde 46,15 (6/13) ve 6 yaş ve üzeri keçilerde de %54,55 (6/11) oranında belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of pestivirus infection was investigated in Honamlı goats with pure breed characteristics. For this purpose, blood sampling was performed from 251 goats, 1 year old and older, with healthy appearance, male and female, and it was aimed to reveal their susceptibility to infection. In the study, the indirect Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) test was applied to the blood samples collected from the districts of Burdur province and were checked for antibodies to the pestivirus p80 protein. Of the 251 goat blood serum tested, 115 (45.82%) were found to be seropositive. Seropositivity rates were found to be between 85.42% and 8% according to the settlements. The distribution of positivity according to age is 46.15% (12/26) in 1 year old goats, 40.74% (33/81) in 2 year old goats, 51.72% (45/87) in 3 year old goats, It was determined as 39.39% (13/33) in goats, 46.15 (6/13) in 5 year old goats and 54.55% (6/11) in 6 year old and older goats.