Teacher's code-switching in ESP lessons: Functions and attitudes
ESP derslerinde öğretmenin kod değişimi: Fonksiyonlar ve tutumlar
  1. Tez No: 741748
  2. Yazar: FEYZA AYGÜN
  3. Danışmanlar: DR. YEŞİM KEŞLİ DOLLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Son zamanlarda, EFL sınıflarında, kod değiştirme yoluyla İngilizce ile birlikte dil öğrenenlerin ana dilinin kullanılmasına büyük önem verilmektedir. Ancak, ESP bağlamında kod değiştirme ile ilgili yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmanın temel amacı, çevrimiçi ESP derslerinde öğretmenlerin kod değiştirme işlevlerini ve öğrencilerin bu işlevlere yönelik tutumlarını araştıran nitel bir araştırmanın bulgularını sunmaktır. Çalışma, Türkiye'de özel bir üniversitede ESP derslerinde gerçekleştirilmiştir. Üç farklı ESP sınıfında toplam 6 saatlik sınıf gözlemi yapılmış ve bu derslerin öğretim elemanları ve bazı öğrencileriyle görüşülerek öğretim elemanlarının çevrimiçi ESP derslerinde uyguladıkları kod değiştirmeye yönelik tutumları tespit edilmiştir. Ders gözlemleri yoluyla toplanan veriler, öğretmen kod değiştirmenin 14 işlevini üç ana kategori altında ortaya çıkarmıştır: motivasyonel, öğretimsel ve prosedürel işlevler. Ayrıca yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler, öğrencilerin öğretmen kod değiştirmeye karşı olumlu bir tutum içinde olduklarını ve ESP öğretim elemanlarının kod değiştirme kullanımı konusunda olumsuz görüş belirtmiş olsalar bile, çevrimiçi ESP derslerinde bir şekilde bundan yararlandıklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, in EFL classrooms, significant attention has been paid to the use of the native language of language learners along with English via code-switching. However, there has been insufficient research regarding code-switching in ESP context. The main goals of this study are to present the findings of a qualitative study which investigated the functions of teachers' code switching and the attitudes of students towards these functions in online ESP lessons. The study took place in ESP classes at a private university in Turkey. A total of 6 hours of classroom observation were carried out in three different ESP classes and the instructors of these courses and some of their students were interviewed to find out their attitudes towards the code-switching employed by their instructors during their online ESP lessons. The data collected through lesson observations revealed 14 functions of teacher codeswitching under three main categories: motivational, instructional and procedural functions. Also, the data gathered from semi-structured interviews indicated that students have a positive attitude towards teacher code-switching, and even if the ESP instructors expressed negative views on their use of code-switching, they somehow benefit from it in their online ESP courses.