Medial longitudinal ark düşüklüğü olan bireylerde kendi kendine fasiya gevşetme tekniğinin ayak taban basıncı ve fonksiyonel performansına etkileri
The effects of self-fascial release technique on foot sole pressure and functional performance in individuals with LOW medial longitudinal ARCH
- Tez No: 741762
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜRHAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, medial longitudinal ark düşüklüğü olan bireylerde köpük rulo ile kendi kendine plantar fasiya gevşetmenin ayak medial longitudinal ark yükseklik farkı, plantar dokunma duyusu, ayak fonksiyonel performansı, ayak taban basınç dağılımı ve dengeye olan etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Gözlemsel, tek kör, prospektif ve randomize çapraz tasarımlı olan çalışmaya, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde okuyan gönüllü ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 25 öğrenci alındı. Katılımcılar, sırası randomize belirlenen ardışık iki farklı basınçta (köpük ruloya uyguladıkları 1 maksimum basıncın %25 ve %50'lik değerleri) kendi kendine plantar fasiya gevşetme uyguladı. Her bir basınç uygulaması öncesinde ve sonrasında (aralarında 1 saat dinlenme verilerek) medial longitudinal ark düşüklüğü, ayak plantar duyusu, ayak performansı, ayak tabanı basınç dağılımı ve denge kör bir araştırmacı tarafından değerlendirildi. Uygulama etkisinin zamana bağlı değişimlerini değerlendirmek amacıyla, uygulamadan önce, uygulamadan hemen ve 1 saat sonra yapılan ölçümler karşılaştırıldı. %25'lik basınç uygulaması sonrasında medial longitudinal ark düşüklük miktarında azalış; plantar duyu, dikey sıçrama yüksekliği, yatay sıçrama mesafesinde artış; %50'lik basınç uygulaması sonrasında plantar duyu, dikey sıçrama yüksekliği, dikey havada kalma süresi, dikey sıçrama hızı, yatay sıçrama mesafesinde artış bulundu. %25'lik ve %50'lik basınç uygulamaları etkinlik yönünden karşılaştırıldığında belirgin üstünlük bulunmadı. Uygulanan basınçtan bağımsız olarak yapılan uygulamanın zamana bağlı değişimleri incelendiğinde yatay sıçrama mesafesi dışındaki tüm parametreler uygulama öncesi değerlere göre uygulamadan hemen sonra değişim gösterdi, bu değişim uygulamadan 1 saat sonrasında korundu. Medial longitudinal ark düşüklüğü olan bireylerde kendi kendine plantar fasiya gevşetme uygulamasının ayak taban basıncını ve fonksiyonel performansı artırdığı, bu etkinin uygulama sonrasında kısa süreli korunduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of self-plantar fascia release with foam roller on foot medial longitudinal arch height difference, plantar touch sense, foot functional performance, foot sole pressure distribution and balance in individuals with low medial longitudinal arch. The study, which was an observational, single-blind, prospective and randomized crossover design, included 25 students studying at Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences volunteer and meeting the inclusion criteria. Participants applied self-plantar fascia release at two consecutive different pressures (25% and 50% of the 1 maximum pressure they applied to the foam roller), the order of which was determined randomly. Medial longitudinal arch depression, foot plantar sensation, foot performance, foot sole pressure distribution and balance were evaluated by a blinded investigator before and after each pressure application (with 1 hour of rest in between). To evaluate the time dependent changes of the release massage effect, the measurements made before, immediately and 1 hour after the release massage were compared. After release massage with %25 pressure, in the amount of low medial longitudinal arch decreased; plantar sense, vertical jump height, horizontal jump distance increased; after fascia release massage with %50 pressure plantar sense, vertical jump height, vertical flight time, vertical jump speed and horizontal jump distance increased. When 25% and 50% release massage pressure were compared in terms of effectiveness, no significant superiority was found. When the time-dependent changes of release massage were examined, regardless of the applied pressure, all parameters except the horizontal jump distance changed immediately after the plantar fascia release massage compared to the values before the release massage, this change was maintained 1 hour after the release massage. It was observed that self-plantar fascia release with foam roller increased the foot sole pressure and functional performance in individuals with low medial longitudinal arch, and this effect continued for a short time after the plantar fascia release massage.