Farklı kumlama ve femtosaniye lazer parametrelerinin yüksek translusent zirkonyanın eğilme dayanımına etkisi
The effect of different sandblasting and femtosecond laser parameters on the flexural strength of hi̇gh translucent zirconia
- Tez No: 741833
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR TOLGA YÜCEL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı; sinterleme sonrası yüksek translusent zirkonya yüzeylerde uygulanan farklı parametrelerdeki kumlama ve femtosaniye lazerin eğilme dayanımı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Çalışmada, CAD/CAM sistemiyle üretilebilen yüksek translusent zirkonya (VITA YZ, Super Translucent Zirconia) disk bloklarından, CAM cihazı kullanılarak frezeleme işlemi ile 108 örnek hazırlanmıştır. Her grupta 12 örnek olacak şekilde 9 gruba ayrılmıştır. Yüzey işlemlerine göre; Gr1: kontrol, Gr2: 50 μm Al2O3 kumlama, Gr3: 110 μm Al2O3 kumlama, Gr4: femtosaniye lazer 400 mW atım, Gr5: femtosaniye lazer 800 mW atım, Gr6: femtosaniye lazer 400 mW atım ve 50 μm Al2O3 kumlama, Gr7: femtosaniye lazer 400 mW atım ve 110 μm Al2O3 kumlama, Gr8: femtosaniye lazer 800 mW atım ve 50 μm Al2O3 kumlama, Gr9: femtosaniye lazer 800 mW atım ve 110 μm Al2O3 kumlama olarak gruplar belirlenmiştir. Yüzey işlemleri tamamlanan örneklere 3 top üzeri eğilme testi yapılmıştır. ISO 6872 standartlarına göre kırılma olana kadar yük uygulanmıştır. Her gruptan birer örneğe SEM analizi uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel açıdan Shapiro-Wilk testi, Kruskal Wallis testi ve Dunn testi ile incelenmiştir. SEM görüntüleri, kumlama ve lazer işlemlerinin önemli derecede yüzey değişikliğine yol açtığını göstermiştir. Eğilme dayanımı değerlerine bakıldığında lazer grupları kontrol grubuna göre daha düşük değerler göstermiştir (p0,05). Lazer sonrası kumlama yapılan grupların eğilme dayanım değerlerini artırdığı görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different sandblasting and femtosecond laser parameters on the flexural strength of high translucent zirconia surfaces after sintering. In the study, 108 specimens were prepared from high translucent zirconia (VITA YZ, Super Translucent Zirconia) disc blocks, which can be produced with the CAD/CAM system through milling using a CAM device. The specimens were divided into 9 groups including 12 specimens in each group. Groups were formed according to the surface treatments – Gr1: control; Gr2: 50 μm Al2O3 airborne particle abrasion; Gr3: 110 µm Al2O3 airborne particle abrasion; Gr4: 400 mW pulses femtosaniye laser; Gr5: 800 mW pulses femtosaniye laser; Gr6: 400 mW pulses femtosaniye laser and 50 µm Al2O3 airborne particle abrasion; Gr7: 400 mW pulses femtosaniye laser and 110 μm Al2O3 airborne particle abrasion; Gr8: 800 mW pulses femtosaniye laser and 50 µm Al2O3 airborne particle abrasion, and Gr9: 800 mW pulses femtosaniye laser and 110 µm Al2O3 airborne particle abrasion. Piston-on-three-balls method was applied on the specimens of which surface processes were completed. According to ISO 6872 standards, loads were applied to the specimens until fraction. Scanning electron microscope (SEM) analysis was performed on one specimen per group. The acquired data were statistically analysed via Shapiro-Wilk, Kruskal Wallis and Dunn tests. SEM images showed that airborne particle abrasion and laser treatments resulted in significant surface changes. When the biaxial flexural strength values were examined, the laser groups showed lower values than the control group (p0,05). It was observed that the flexural strength values of the groups that were airborne particle abrasion after laser increased (p>0,05).