Yıldızeli ilçesi'nin coğrafyası
Geography of Yildizeli district
- Tez No: 741867
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Yıldızeli ilçesi coğrafi bakımdan İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Kızılırmak Bölümü içerisinde yer almakta olup, idari coğrafya bakımdan Sivas iline bağlıdır. Kırsal yerleşmeler toplu dokulu özellikler göstermektedir. Sahada aynı zamanda ilçe merkezini oluşturan bir kasaba (Yıldızeli) ile biri belediye örgütlü (Güneykaya) olmak üzere 119 köy yerleşmesi ve 72 tane dönemlik (ağıl ve mezra) yerleşme bulunmaktadır. ADNKS sonuçlarına göre (2021 yılı) toplam nüfusu 30313'tür. Araştırma sahası Sivas ve Tokat il merkezlerine yakın konumda bulunmasından dolayı bu şehirlerin etki sahasında kalmaktadır. Fiziki ve beşeri coğrafya şartları bakımından elverişli konumda yer almasına rağmen, yatırım/yatırımcılar için çekici bir güç oluşturamamaktadır. Bu ve benzeri birçok durum ilçenin istihdam olanaklarının sınırlı kalmasına ve nüfusunu göç yoluyla kaybetmesine neden olmaktadır. İlçenin hem taşımış olduğu potansiyelin ortaya konulması hem de geri kalmasında etkili olan nedenleri belirlemek açısından hazırlanan çalışmada sahanın fiziki, beşeri ve ekonomik coğrafya özellikleri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda araştırma nicel ve nitel verilerin kullanıldığı karma desenli bir çalışma niteliği taşımaktadır. İlçenin çevresel, sosyal ve ekonomik yönden avantaj/dezavantajlarını ortaya koymak açısından SWOT analizi yapılmıştır. Bu analiz sonucunda belirlenen güçlü yönleri ve fırsatları ile tehdit unsurları ve zayıf yönleri TOWS matrisiyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yıldızeli district is geographically locating in Borders Upper Kızılırmak Section of Central Anatolia Region, In terms of administration, is connected to Sivas province. Rural settings show collective settlements feautures. In area at the same time There are a town (Yıldızeli) forming a centre of borough with organised municipality (Güneykaya) on the brink of 119 village settlements besides temporal 72 vilages (hamlet, hovel settlements). According to ABPRS (2021) it has 30313 total population. Due to fact that the research area is nearly located in between centres Tokat and Sivas province, it is under the influence of area. Although it has suitable location as physical geography and human geography, it hasn't created attractive power for financier/ financiers. Because of this and some alike situations cause limited employment and losing its population as a result of migration. In this study it is evaluated physical, human and economic geographical features that it is revealled both the potential of borough and the reason why borough is lagged behind. In this sense research used quantitative and qualitative data has a combined patterned feature work. SWOT analysis has been done for revealling advantages/disadvantages in terms of environmental, social and economic sides of borough. The powerful sides and chance and weak sides and threat risks which revealled at the end of this analysis are evaluated with TOWS matrix.