Sürdürülebilir yeni turizm modelinin sosyal yapı ve değişmeye etkisi: Kalkan örneği
The impact of a sustainable new tourism model on social structure and change: The case of Kalkan
  1. Tez No: 928870
  2. Yazar: YEŞİM CÖMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tezin amacı, Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kalkan'da turizmin yol açtığı değişimlerden hareketle sosyal yapıya ve fiziki çevreye olan etkilerini anlamaktır. Bu kapsamda Kalkan'ın yerel halkından turizmle uğraşan kişiler, dışarıdan gelip buraya yerleşmiş yabancı uyruklu vatandaşlar ve başka şehirler ya da ülkelerden gelen Türkler ile turizm hakkında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Turizmden önce ve sonra nasıl değişiklikler yaşandığı, turizmin olumlu ve olumsuz sonuçları katılımcıların deneyimleri, fikirleri, gözlemleri doğrultusunda ele alınmıştır. Turistik faaliyetlerin yörede devamının sağlanması açısından sürdürülebilir yeni turizm modelinin etkileri tartışılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, Kalkan'ın bir yol ayrımında olduğu, turizmin olumsuz sonuçlarının belirgin şekilde hissedildiği ve sürdürülebilir yeni turizm modelinin uygulanmasının gerekli görüldüğü tespit edilmiştir. Katılımcılar, inşaatların ve kaçak yapılaşmanın artmasından, bunun beraberinde alt yapı sorunlarının büyümesinden, yaz aylarında aşırı kalabalık ve gürültülü olan Kalkan'da turizmin yön değiştirdiğinden, bir an önce yerel yönetimin ve yetkili birimlerin önlem alması gerekliliğinden sıklıkla söz etmişlerdir. Bu çalışmada 20'si Türk, 21'i yabancı vatandaş olmak üzere toplam 41 kişiyle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Sonuç itibariyle Kalkan'ın doğal güzelliği, iklimi, denizi, coğrafyası, tarihi yerleri, antik kentleri, Likya yoluyla öne çıktığı belirtilmiş ve turizmin çok hızlı etkilediği, ciddi sorunlar doğurduğu eklenerek bunların acilen çözülmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to understand the effects of tourism on the social structure and physical environment of Kalkan in Kaş district of Antalya. In this context, interviews were conducted with the local people of Kalkan who are engaged in tourism, foreign nationals who came from outside and settled here, and Turks from other cities or countries about tourism. How changes were experienced before and after tourism, the positive and negative results of tourism were discussed in line with the experiences, ideas and observations of the participants. The effects of the new sustainable tourism model were discussed in terms of ensuring the continuation of touristic activities in the region. According to the findings of the study, it has been determined that Kalkan is at a critical time that the negative consequences of tourism are clearly felt and it is necessary to implement a new sustainable tourism model. Participants frequently mentioned the increase in construction and particularly illegal construction, the increase in infrastructure problems, the change in the direction of tourism in Kalkan, mainly being overcrowded and noisy in summer time, and the need for local administration and authorised power to take measures as soon as possible. In this study, interviews were conducted in depth with a total of 41 people, 20 of whom were Turkish and 21 of whom were foreign citizens. As a result, it was stated that Kalkan stands out with its natural beauty, ideal climate, beutiful sea, unique geography, historical sites, ancient cities, Lycian hiking route, however tourism has a huge negative impact that creates serious problems and it is critically urgent to find solutions to these problems.