Covid-19 pandemi döneminin sağlık çalışanlarının yaşam ve uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of the covid-19 pandemic period on the quality of life and sleep of health workers
- Tez No: 788300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Yakın dönemde dünyayı etkileyen Covid-19 salgını insan hayatını, sosyal düzeni olumsuz etkilemiştir. Sağlık çalışanları ise görev tanımları gereği bedensel, sosyal ve ruhsal yönden salgından en fazla etkilenme potansiyeline sahip meslek grubudur. Bu çalışma ile pandeminin sağlık çalışanlarının yaşam ve uyku kalitesine etkisi incelenerek olası pandemilerde sağlık çalışanlarının yaşam ve uyku kalitelerini etkileyen faktörlerin olumlu yönde düzenlenmesine katkı sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada pandemi döneminde görev yapmış sağlık çalışanlarına literatür bilgileri ışığında hazırlanan Katılımcı Bilgi Formu ile Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Kısa Ölçeği (WHOQOL-BREF) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) yüz yüze uygulanmıştır. SBU Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde aktif görev yapan sağlık çalışanları evren kabul edilmiş, örneklem sayısı %95 güven düzeyi ve %5 güven aralığı içinde 299 olarak saptanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The Covid-19 pandemic, which has recently affected the world, has negatively affected human life and social order. Healthcare workers are the professional group with the highest potential to be affected by the pandemic physically, socially and psychologically due to their job descriptions. With this study, it was aimed to contribute to the positive regulation of the factors affecting the quality of life and sleep of healthcare workers in possible pandemics by examining the effect of the pandemic on the quality of life and sleep of healthcare workers. Materials and Methods: In this study, the Participant Information Form, World Health Organisation Quality of Life Short Scale (WHOQOL-BREF), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) prepared by the researchers in the light of the information obtained from the literature were applied to healthcare professionals who worked at the Health Sciences University (SBU) Haydarpaşa Numune Researc Hospital during the pandemic period and who agreed to participate in the study. In the study, health care workers of SBU Haydarpaşa Numune Hospital were accepted as the population. The sample number was determined as 299 within 95% confidence level and 5% confidence interval. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programmes were used.