Impairment and functional factors associated with fall status of community-dwelling stroke survivors
Toplum içinde yaşayan kronik inmeli kişilerde düşme durumu ile ilgili bozukluk ve fonksiyonel faktörler
  1. Tez No: 741901
  2. Yazar: BELİZ BELGEN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARİANNE BENİNATO, DOÇ. DR. PATRİCİA E. SULLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: MGH Institute of Healt Professions
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Düşme insidansı ve riski yaşlılarda iyi çalışılmıştır, ancak toplum içinde yaşayan inmeli kişilerde iyi çalışılmamıştır. Toplumda yaşayan elli inmeli kişide fiziksel bozukluklar, düşme korkusu, düşme durumu, denge performansı, denge güveni ve fonksiyonel hareketlilik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Katılımcılar, yaşları 35-87 olan, inmeden bu yana geçen ortalama süre 62,2 ay olan bağımsız ambulatörlerdi. Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ve Zamanlı Kalk ve Yürü testi (ZKYT), sırasıyla denge ve fonksiyonel hareketliliği ölçtü ve Düşme Etkinliği Ölçeği (DEÖ) düşmeyle ilgili öz-yeterliği ölçtü. Analiz, t-testleri, ki-kare, ROC eğrileri ve çoklu regresyonu içeriyordu. Düşenler düşmeyenlere göre daha korkuluydu ve BDÖ çoklu düşme durumunun en iyi göstergesiydi. Alt ekstremite kuvveti, denge performansı, fonksiyonel mobilite ve denge güveninin ortak belirleyicisiydi. Düşme riskini azaltmak için inme sonrası uzun süre güç ve dengeyi geliştirmek gerekebilir. Yaşlılarda düşme riski ile ilişkili puanlar inmeye özgü popülasyona genellenemez.
Özet (Çeviri)
Incidence and risk of falls have been well studied in elderly but not as well in community dwelling stroke survivors. Relationships among physical impairments, fear of falling, falling status, balance performance, balance confidence and functional mobility were examined in fifty community dwelling stroke survivors. The subjects were independent ambulators, ages 35-87, mean time since stroke 62.2 months. The Berg Balance Scale (BBS) and Timed Up and Go measured balance and functional mobility, respectively, and the Falls Efficacy Scale (S) measured falls related self-efficacy. Analysis included t-tests, chi-square, ROC curves and multiple regression. Fallers were more fearful than non-fallers and BBS was the best predictor of multiple falling status. Lower extremity strength was the common determinant of balance performance, functional mobility, and balance confidence. Improving strength and balance may be needed long post stroke to reduce fall risk. Scores associated with fall risk in elderly cannot be generalized to stroke-specific population.