Kızıldere Definesi
Kızıldere Hoard
- Tez No: 741902
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından biri de sikkedir. Sikkeler döneminin siyasi, ekonomik, dini ve sosyal yaşantısı hakkında birçok bilgi vermektedir. Kesin ve net bilgi vermeleri açısından arkeolojik buluntular arasında ayrı bir öneme sahiptir. Kendi aralarında değerlendirildiklerinde ise toplu bulunan sikkeler yani defineler, daha net bilgi vermelerinden dolayı son derece önemlidir. Bu kapsamda ülkemiz çeşitli yollarla bulunan sikkeler ile numismatik çalışanlar için bir laboratuvar görevi görmektedir. Bu çalışmanın konusunu oluşturan Kızıldere Definesi, Aydın İl'i Nazilli İlçe'si Kızıldere Köyü'nde bulunmuştur. Çalışma kapsamında definedeki 391 adet sikke incelenmiştir. Roma İmparatorluğu Dönemi'ne ait sikkeler 39 farklı imparator, imparatoriçe ve caesarı temsil etmektedir. Definedeki en erken tarihli sikke Claudius (MS 41-54), en geç tarihli sikke II. Claudius (Gothicus MS 268-270) Dönemleri'nde darp edilmiştir. Yaklaşık 229 yıllık bir zaman aralığına sahip olan sikkeler, Roma sikkelerinin zengin tipolojisi hakkında önemli veriler sunmaktadır. Kızıldere Definesi'ne ait sikkeler 8 farklı darphanede darp edilmiştir. Kistophorik tetradrahmi, denarius ve antoninianus sikkelerin darp edildikleri birimlerdir. II. Claudius Dönemi'ne tarihlenen en geç tarihli sikke definenin muhtemel gömü tarihinin MS 268-270 veya hemen sonrası olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important inventions in human history is the coin. Coins give a lot of information about the political, economic, religious, and social life of the period. It has special importance among archaeological finds in terms of giving precise and clear information. When evaluated among themselves, the coins found in bulk, namely treasures, are extremely important because they give clearer information. In this context, our country acts as a laboratory for numismatic workers with coins found in various ways. The Kızıldere Hoard, which is the subject of this study, was found in the Kızıldere Village of Nazilli District of Aydın Province. Within the scope of the study, 391 coins were examined. Coins from the Roman Empire Period represent 39 different emperors, empresses, and caesars. The earliest dated coin in the hoard is Claudius (41-54 AD), the latest dated coin was battered during the periods of Claudius II (Gothicus AD 268-270). The coins, which have a time interval of approximately 229 years, provide important data about the rich typology of Roman coins. The coins belonging to the Kızıldere Hoard were minted in 8 different mints. Cistophoric tetradrachm, denarius, and antoninianus are the units in which the coins were coined. The latest coin dated to the Period of Claudius II indicates that the probable burial date of the hoard is 268-270 AD or just after.