2019 yılında satın alma yoluyla Erzurum Arkeoloji Müzesi'ne kazandırılan Roma sikkeleri
Roman coins brought to Erzurum Archeology Museum through purchase in 2019
- Tez No: 741903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN AYDIN TAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Antik Dönemdeki metalürjik gelişmelerle birlikte ticari faaliyetlerin kolaylaşmasında etkin rol oynayan ''sikkeler'' ortaya çıkmıştır. Ticari rollerinin yanı sıra, dönemin yönetici sınıfının; yazı ve tasvirler aracılığıyla propaganda yapmalarını sağlayan 'statü malları' olduklarını söylemek yanlış olmayacaktır. Bu bağlamda, sikkeler temsil ettikleri dönemin; ekonomik politik, sosyokültürel, dini, sanatsal ve siyasi özelliklerinin anlaşılması noktasında eşsiz değere sahiptir. Çalışmada; 2019 yılında satın alma yoluyla Erzurum Arkeoloji Müzesi envanterine kazandırılan Roma Dönemi Sikkeleri' irdelenmiştir. Yaklaşık olarak MS 69 (Vespasianus) ile MS 383 (I Theodosius) tarihleri aralığında basıldığı tespit edilen sikkeler kronolojik bir düzende anlatılmıştır. Metrolojik verilerle oluşturulan katalogda, sikkelerin; hangi yıllarda, nerede, kimler tarafından basıldığı ve sikkeler üzerindeki betimlemelerin anlamları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Katalogda sikkesi bulunan imparatorlar ve dönemlerinin ekonomik, sosyokültürel yapılarına değinilmiş, yine sikkelerin arka yüzlerinde yer alan tanrı tanrıça ve kahramanlar, personifikasyonlar yazıtlı betimlemeler (vota serisi) ve mimari öğeler hakkındaki bilgiler, metodolojik bir çalışma yöntemiyle sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the metallurgical developments in the Ancient Period,“coins”that played an active role in facilitating commercial activities emerged. In addition to their commercial roles, it may not be wrong to say that they were“status goods”that enabled the ruling class of the period to make propaganda through inscriptions and descriptions. In this context, coins have a unique value in understanding the economic, political, socio-cultural, religious, artistic and political characteristics of the period they represent. In the present study, the Roman Period Coins which were purchased in 2019 and brought to the heritage of Erzurum Archaeology Museum were examined. The coins, which were found to be minted approximately between 69 A.D (Vespasianus) and 383 A.D (Theodosius I), are described in a chronological order. In the catalogue created with metrological data, the years, where and by whom the coins were minted and the meanings of the descriptions on the coins were tried to be clarified. In the catalogue, the economic and socio-cultural structures of the emperors relevant to the coins and their periods are mentioned while information about gods, goddesses and heroes, personifications, inscriptions (vota series) and architectural elements on the reverse of the coins are presented with a methodological study method.