Hermann Hesse'nin 'Çarklar Arasında', Robert Musil'in 'Öğrenci Törless'in Bunalımları' ve Ödön Von Horvath'ın 'Allahsız Gençlik' adlı eserlerinde eğitim ve toplumun birey üzerindeki etkileri
The effects of education and society on individual in the works 'Beneath the Wheel' of Hermann Hesse, 'The Confusions of Young Törless' of Robert Musil and 'Godless youth' of Odön von Horvath
- Tez No: 741907
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZTÜRK DAĞABAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada, yüzyıl başında öne çıkan yazarlardan Hermann Hesse'nin“Çarklar Arasında”, Robert Musil'in“Öğrenci Törless'in Bunalımları”ve Nasyonal Sosyalizm dönemi yazarları arasında önemli bir yere sahip olan Ödön von Horvath'ın“Allahsız Gençlik”adlı eserleri ele alınmıştır. Eserlerde, eğitim ve toplumun bireyler (gençler, öğrenciler) üzerinde ne gibi etkileri olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın giriş bölümünde eğitim, toplum ve birey arasındaki ilişki ortaya koyulmuştur. Birinci bölümde, her eser yazıldığı dönemin aynası olduğu fikrinden hareketle, eserlerin kaleme alındığı dönemler –Wilhelm İmparatorluğu ve Nasyonal Sosyalizm dönemi - ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Eğitim ve toplum bir bütün olduğu için, eğitimin, içinde bulunduğu vahim duruma nasıl geldiği, o dönemin koşulları çerçevesinde gösterilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dönemler sadece eğitim açısından değil aynı zamanda sosyolojik açıdan da irdelenmiştir. Zira mevcut dönemde yetiştirilmek istenen insan profili, toplumsal bütünün bir ürünüdür. Ayrıca“Çarklar Arasında”ve“Öğrenci Törless'in Bunalımları”adlı eserlerimiz ergen roman kategorisine de girdiği için, yüzyıl başında ortaya çıkan“modern gençlik-ergenlik”kavramları, gelişim psikolojisi açısından açıklanmıştır. İkinci bölümde, yani uygulama bölümünde, okul-eğitim romanlarının edebiyata nasıl yansıdığı gösterilip, eserler, eğitim ve toplumun birey (öğrenci) üzerindeki etkileri –pedagojik, sosyolojik ve psikanalitik- açısından analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde ise tüm bölümlerin genel değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the works named“Beneath the Wheel”by Hermann Hesse, one of the prominent writers at the turn of the century,“The Confusions of Young Törless”by Robert Musil, and“Godless Youth”by Ödön von Horvath, who has a significant place among the writers of the National Socialism period, are discussed. In the works, it was tried to show what kind of effects education and society have on individuals (young people, students). In the introduction of our study, the relationship between education, society, and the individual was revealed. In the first chapter, considering the idea that each work is a mirror of the period in which it was written, the periods in which the works were written – the Wilhelm Empire and the National Socialism period – were examined in detail. Since education and society are a whole, it was tried to show how education came to the grave situation it was in, within the framework of the conditions of that period. In this context, the periods were examined not only in terms of education but also in terms of sociology. Because the human profile that is desired to be raised in the current period is a product of the social whole. In addition, since our works“Beneath the Wheel”and“The Confusions of Young Törless”fall into the category of adolescent novels, the concepts of“modern youth-adolescence”that emerged at the beginning of the century were explained in terms of developmental psychology. In the second part, namely the application part, it was shown how school-educational novels are reflected in literature, and the works are analyzed in terms of the effects of education and society on the individual (student). In the conclusion part, a general evaluation of all sections was made.