Yarımamül metal malzemelerinin heykel plastiğine katkıları
Plastic effects of semimanufactured metal materials to sculpture
  1. Tez No: 74191
  2. Yazar: MEHMET KABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEMDUH KUZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
42 ÖZET Heykel sanatında, son yüzyılımızın öne çıkardığı heykel sanatçılarının malzeme olarak yarımamül metalleri kullanmaları. bu malzemelerin heykele plastik bir değer kattığını kanıtlamaktadır. Sanatçılar zaten öz olarak plastik bir değer taşıyan bu malzemeleri kullanmakla, yapmış oldukları eserlerin estetik biçimini daha kalıcı ve görkemli hale getirmişlerdir. Bazen malzemede var olan şekil ve rengi aynen kullanmışlar, bazende renklerini, biçimlerini ve dokularını değiştirerek yapmış oldukları eserlerine yansıtmışlardır. Yapılan bu çalışmada“teknolojik bilgilendirme”araştırmanın her evresinde, kendini hissettirecek yoğunluktadır. Metallerin öz, biçim, renk ve doku olarak nasıl değişikliğe uğratılacağı araştırmanın özünü öne çıkaran olgular olarak ağırlık kazanmıştır. Dünya teknoloji tarihinde, uzun bir süreçten bu yana üretilen yarımamül metal malzeme çeşitleri : renk, biçim ve özellik olarak heykel sanatçılarına geniş olanaklar sunmaktadır. İmalat aşamasında, insanda var olan estetik biçime uygun olarak üretilen bu tür malzemeler, özünde zaten yoğun bir plastik değer birikimi taşıdığı gibi, yeni değişiklikler yepıldığındada estetik bir birikim üstlenmektedir, yarımamül metal malzemeler önceleri Amerikan heykel sanatında kullanılmış, 1960'h yıllardan sonra da Avrupa ve Türk heykelinde vazgeçilmez objeler olarak yerini almıştır. Sanatçı önceden plastik değer yüklenmiş bu tür malzemeleri kullanırken, kendi estetik değer anlayışımda bu malzemelere yüklemesini bilirse ortaya çıkan bütünsellik sanat eseri olma niteliğini kazanabilir. Bu bağlamda sanatçının öncelikle metal teknolojisini ve biçimlendirme tekniklerini bilmesi gerekir. Sonuç olarak dönemin ürünü olan yarımamül metal malzemeler, heykel sanatında daha yaygın olarak kullanılacaktır. Sanatçının bu konudaki teknik birikimi ve şekillendirme becerisi arttıkça, bu malzemelerin heykele katacağı plastik değerde aynı oranda artacaktır. Yarımamül metal malzemelerde mevcut olan plastik değerin yerinde kullanılması ortaya çıkacak eserin sanatsal gücünü artıracak ve onu kalıcı kılacaktır.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The fact that distinguished sculptors of this century make use of semimanufactured metals proves that these materials add artistic significance to suculpture. In fact, by making use of these materials that already possess some aesthetic significance, the artists ensure that their work of art is relatively long lasting and magnificent. Artist expend these materials in their art work, sometimes in the original form and colour, and the other times after changing the colour, shape and the structure. In every stage of this study, presantation of technological information is sufficient enough to be detected. The question of how the metals should be changed in terms of its essence, form, colour and its structure quides the basic nature of this investigation. Varios types of semimanufactured metals, which have long been produced throughout the history of world technology, provide ample opportunities for the sculptors both in terms of form and peculiarity. These types of materials, which are produced according to human's sense of aesthetic form, already possess some aesthetic significance. Furthermore they become subject to further aesthetic evaluation after having been changed by the artists. Semimanufactured metals were first used in the American art of sculpture and then, after 1960, they became permanent objects for the European and Turkish art of sculpture. Artist's creation should be considered as a work of art provided that he/she succeed to project his concept of aesthetic to the creation while employing these types of materials that already hold some aesthetic weight. Hence the artist should primarily master metal technology and shapping techniques. In conclusion, the semimanufactured metals that are the products of this century will be more widely used in the art of sculpture. As the artist's knowledge increases and the shaping skill improves, the aesthetic contribution of these materials to the sculpture will also be enhanced. Qualified use of aesthetic weight that already exists in semimanufactured metals, will not only expand the aesthetic significance of the artistic creation but also make the production long lasting.