Çocuklar için dijital bağımlılık ölçeği geçerlik güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of digital addiction scale for children
  1. Tez No: 741965
  2. Yazar: EFSUN DOMLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada Hawi, Samaha ve Griffiths tarafından geliştirilen Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği (2019) (The Digital Addiction Scale for Children)'nin ortaokul öğrencileri üzerinde geçerlik güvenirlik çalışmasının yapılması amaçlanmıştır. Araştırmada çalışma grubunu, 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Mersin ili merkez ilçelerinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ortaokullara devam eden 9-12 yaş grubu 614 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan 'Kişisel Bilgi Formu' ve Hawi ve diğerleri (2019) tarafından geliştirilen Çocuklar İçin Dijital Bağımlılık Ölçeği (The Digital Addiction Scale for Children) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizlerinde geçerlik ve güvenirlik için iç tutarlılığa dair güvenirlik analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Ölçeğe ilişkin analiz sonuçlarından elde edilen değerlerin alan yazındaki kabul edilebilir kriterlere uygun ve yeterli düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak dijital bağımlılığı ölçen; 2 faktör ve 9 kriterli yapıya sahip ve 25 maddeden oluşan geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı elde edilmiştir. Araştırma sonucunda; gerek ölçeğin tamamı gerekse faktörleri açısından çocukların dijital bağımlılık düzeyleri ile cinsiyetleri, öğrenim gördükleri sınıf düzeyleri ve doğum sırası arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Gerek ölçeğin tamamı gerekse Faktör 1 açısından çocukların dijital bağımlılık düzeyleri ile ailelerindeki çocuk sayısı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu, yine ölçeğin tamamı ve Faktör 2 açısından çocukların dijital bağımlılık düzeyleri ile annelerinin öğrenim durumları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların dijital bağımlılık düzeyleri ile annelerinin çalışma durumları arasında ise ölçeğin tamamı açısından istatistiksel bir farklılığın olmadığı ancak Faktör 2 açısından istatistiksel bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The execution of validity and reliability study of the“Digital Addiction Scale For Children”(2019) developed by Hawi, Samaha, Griffiths, on secondary school children was aimed in this thesis work. 614 students, between the 9-12 age group, who were enrolled in public schools in the catchment area of central district of Mersin in the 2020-2021 academic year constituted the study group of this thesis work.“The Personal Information Form”which was prepared by the investigator and the“Digital Addiction Scale For Children”were used in the study. During the statistical analysis of the data collected, reliability analysis of inconsistency and corrobrative factor analysis were done for validity and reliability. The values gathered from the analysis results of the scale were stated to be appropriate and sufficient for the criteria mentioned in the relevant literature. In conclusion, a valid and reliable measurement tool consisting of 25 entry which had a structure of 2 factors and 9 criteria was obtained for measuring digital addiction.As a result of the research, it has been observed that there is no statistically significant difference both in terms of the whole of the scale and its factors between the digital addiction levels of children and their gender, their grade level, and birth order. It has been concluded that there is a statistically significant difference between the digital addiction levels of children and the number of children in their families in terms of both the whole of the scale and Factor 1, and there is also a statistically significant difference between the digital addiction levels of children and their mothers' educational status in terms of the whole of the scale and Factor 2. It was concluded that there was no statistical difference between the children's digital addiction levels and their mothers' working status in terms of the whole of the scale, but there was a statistical difference in terms of Factor 2.