PKOS modeli oluşturulmuş sıçanlarda adjuvanların endometrial reseptivite ve infertilite üzerine etkileri
Effects of adjuvants on endometrial receptivity and infertility in rats with PCOS model
- Tez No: 741976
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
AMAÇ: Biz bu çalışma ile antioksidan etkisi olan quercetinin, insülin direncini azaltmada etkileri gösterilen irisinin, kısırlık tedavisinde adjuvan olarak ümit vaad eden büyüme hormonunun Polikistik over sendromu oluşturulmuş sıçanlarda endometrial reseptiviteye ve oosit maturasyonuna olan etkisini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 4 haftalık dişi Wistar Albino sıçanlar kullanılarak kontrol, PKOS, PKOS + Etanol, PKOS + Quercetin, PKOS + İrisin ve PKOS + Growth Hormon olmak üzere altı grup oluşturuldu. PKOS modeli oluşturmak için 1mg/kg letrozol kullanıldı. Tedavi sonunda alınan serum örnekleri ile biyokimyasal inceleme, uterin ve ovaryum dokularıyla histolojik ve immünohistokimyasal değerlendirme yapıldı. Bu amaçla endometrial reseptivite için αvβ3 integrin, LIF Muc-1, EGF, oosit maturasyonu için GDF 9 ve BMP 15 antikorlarının dağılımına bakıldı. BULGULAR: Tedavi gruplarında graff foliküllerin varlığı ayrıca korpus luteum ve korpus albikans görülmesi, GDF 9 ve BMP 15 immunreaktivitesi incelendiğinde ise tüm foliküllerde pozitif olduğunun görülmesi, PKOS'daki over morfolojisinin düzeldiğini ve immünohistokimyasal sonuçları destekler nitelikte olduğunu gösterdi. Tedavi gruplarında PKOS endometriumuna kıyasla αvβ3 integrin, LIF ve EGF immunreaktivitesinde istatistiksel anlamlı fark saptandı (p0,05). SONUÇ: Quercetin, İrisin, Growth Hormon'nun endometriyal reseptiviteye, over morfolojisine, ovulasyona anlamlı faydası olduğu gösterilmiştir. Quercetin, İrisin ve Growth Hormon, PKOS tedavisinde klasik tedavilere destek olarak umut vaat edici ajanlar olabilir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to investigate the effects of quercetin which has an antioxidant effect, irisin which has been shown to reduce insulin resistance and growth hormone which is promising as an adjuvant in the treatment of infertility, on endometrial receptivity and oocyte maturation in rats with polycystic ovary syndrome. MATERIALS AND METHODS: Six groups of control, PCOS, PCOS + Ethanol, PCOS + Quercetin, PCOS + Irisin and PCOS + Growth Hormone were formed using 4-week old female Wistar Albino rats. 1mg/kg letrozole was given to establish the PCOS model. At the end of the treatment, biochemical analysis was performed with serum samples, and histological and immunohistochemical evaluation was performed with uterine and ovarian tissues. For this purpose, the distribution of αvβ3 integrin, LIF Muc-1, EGF for endometrial receptivity, and GDF 9 and BMP 15 antibodies for oocyte maturation were examined. RESULTS: The presence of graff follicles in the treatment groups also showed the appearance of corpus luteum and corpus albicans, while the immunoreactivity of GDF 9 and BMP 15 was positive in all follicles when examined, indicating that the ovarian morphology in PCOS had improved and supported immunohistochemical results. There was a statistically significant difference in avß3 integrin, LIF and EGF immunoreactivity in the treatment groups compared to PCOS endometrium (p0.05). CONCLUSION: Quercetin, Irisin, Growth Hormone have been shown to have significant benefits on endometrial receptivity, ovarian morphology, and ovulation. Quercetin, Irisin and Growth Hormone may be promising agents in the treatment of PCOS as a supplement to conventional therapies.