Ölmes Umarbekov'un dramaları üzerine bir inceleme
An analysis on Olmes Umarbekov's dramas
- Tez No: 741980
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ÖZ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Özbek edebiyatının önemli temsilcilerinden olan Ölmes Umarbekov, 1950 yılından başlayarak, ölümüne kadar edebiyat dünyasında yer almaya devam etmiş ve bu süreçte“Özbekistan Halk Yazarı”unvanına da layık görülmüştür. Çalışmamızda, Ölmes Umarbekov'un ulaşabildiğimiz Komissiya, Qiyomat Qarz, Shoshma Quyosh, Kuzning Birinchi Kuni ve Arizasiga Ko'ra dramaları yapı ve içerik açısından incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, Özbek tiyatrosunun tarihî gelişimi sözlü ve yazılı dönem olarak ayrılarak incelenmiş ve bu dönemin kaynakları belirtilmiştir. Ayrıca, Özbek dramasında zaman içerisinde değişen temalar da bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde Ölmes Umarbekov'un hayatı, edebî kişiliği ile eserleri ele alınmış ve Özbekistan'da Umarbekov'un eserleri üzerine yapılan çalışmalar verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Umarbekov'un, Komissiya, Qiyomat Qarz, Shoshma Quyosh, Kuzning Birinchi Kuni ve Arizasiga Ko'ra dramaları hakkında kronolojik sıra ile bilgi verilerek eserlerin yapı, tema, dil ve üslup özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important representatives of Uzbek literature, Olmes Umarbekov continued to be involved in the literary world starting from 1950 until his death, and was also awarded the title of People's Writer of Uzbekistan" in the process. In our study, the dramas of Olmes Umarbekov Komissiya, Qiyomat Qarz, Shoshma Quyosh, Kuzning Birinchi Kuni and Arizasiga Ko'ra which we can reach, were examinated in terms of structure an content. In the first part of our three-part study, the historical development of Uzbek theater was studied by dividing it into oral and written periods, and the sources of this period were indicated. In addition, themes that have changed over time in Uzbek drama are also discussed in this section. In the second part, the life, literary personality and works of Olmes Umarbekov are discussed, and the studies on the works of Umarbekov in Uzbekistan is given. In the third and final part, the structure, theme, language and stylistic features of the works were examined by providing information about the dramas of Umarbekov, Komissiya, Qiyomat Qarz, Shoshma Quyosh, Kuzning Birinchi Kuni and Arizasiga Ko'ra in chronological order.