IUGR'lı gebelerde MOTS-C düzeyinin sağlıklı gebelerle karşılaştırılması
Comparison of MOTS-C level in İUGR pregnancy with healthy pregnancy
  1. Tez No: 741995
  2. Yazar: AYNUR MALIKOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ CEMGİL ARIKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: İntrauterin Gelişme Geriliği (İUGG) kavram olarak fetusun genetik olarak belirlenmiş ideal boyutuna, büyüklüğüne ulaşamaması anlamına gelir. IUGR'nin ortaya çıkmasına plasental, fetal, maternal nedenler veya bunların birlikte oluşturduğu durumlar sebep olmaktadır. Bu çalışmada, IUGR'li gebe ve sağlıklı gebelerin MOTS-c (mitochondrial ORF of the twelve S-c) düzeylerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda IUGR'li gebelerin MOTS-C düzeyi hakkında literatüre katkı sunmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini,07/12/2021-07/06/2022 tarihleri arasında Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde takip edilen, belirtilen tarih aralığında polikliniğe başvuran, çalışmayı kabul eden ve dahil edilme kriterlerine uyan 30 IUGR'li, 30 sağlıklı gebe oluşturmuştur. Bilgi formu ve laboratuvar sonuçları ile veriler toplanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve bilgilendirilmiş gönüllü olur formunu onaylayan katılımcılardan polikliniğimizde yapılan rutin gebe muayenesi sonrasında 1 adet sarı tüpe kan vermesi rica edilmiş ve katılımcılardan alınan venöz kan örnekleri jelli kan tüplerine konularak hızlıca laboratuvara gönderilmiştir. Bulgular: 30 Sağlıklı gebenin yaş ortalaması 27,33±5,990, IUGR'li grubun yaş ortalaması 27,87±5,680'dir. Sağlıklı ve IUGR'li gebelerin son adet tarihine göre gestasyon haftası ve doğum haftası değişkenleri karşılaştırıldığında anlamlı fark görülmüştür (p˂0,05). Sağlıklı annelerin yenidoğan bebeklerinin kilosu IUGR'li anne bebeklerinden daha yüksektir (3453,33±352,277˃2146,17±525,471) ve gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=,000). IUGR'li gebeler ile sağlıklı gebelerin Hemoglobin (Hb), C-reaktif protein (CRP), Trigliserid, Kolesterol, total protein ve albümin değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p˃0,05), Aspartat Aminotransferaz (AST) ve Alanin aminotransferaz (ALT) değerlerinde gruplar arasında fark görülmüştür (p˂0,05). IUGR'li gebelerin MOTS-C düzeyi 40,42±15,948, sağlıklı gebelerin MOTS-C düzeyi 31,34±10,359'dur. İki grup arasında istatistiksel düzeyde anlamlı fark bulunmuştur (p=,011). Sonuç: Çalışmanın sonucunda, IUGR'li gebe kadınlarda MOTS-c seviyelerinin sağlıklı gebelere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda IUGR'li kadınlarda CRP, trigliserid, AST, ALT ve albümin değerlerinin sağlıklı gruba göre daha yüksek seviyede olduğu bulunmuştur. Gebelerde MOTS-c düzeyi ile ilgili çalışmaların artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Aim: Intrauterine growth restriction conceptually means that the fetus cannot reach its genetically determined ideal size. The emergence of IUGR is caused by placental, fetal, maternal causes or the conditions that occur together. This study aims to compare the MOTS-C (mitochondrial ORF of the twelve S-c) levels of pregnant women with IUGR and healthy pregnant women. For this purpose, it aims to contribute to the literature about the MOTS-C level of pregnant women with IUGR. Materials and Methods: The population of the study consisted of 30 healthy pregnant women with 30 IUGR who were followed up in the Gynecology and Obstetrics outpatient clinic of Sütçü İmam University Hospital between .............., applied to the polyclinic within the specified date, accepted the study and met the inclusion criteria. The participants who accepted to participate in the study and approved the informed consent form were asked to give blood to 1 yellow tube after the routine pregnant examination performed in our polyclinic, and the venous blood samples taken from the participants were placed in gel blood tubes and quickly sent to the laboratory. Results: The mean age of 30 healthy pregnant women was 27.33±5.990, the mean age of the group with IUGR was 27.87±5,680. When the variables of gestational week and delivery week were compared according to the last menstrual period of healthy and pregnant women with IUGR, a significant difference was observed (p˂0.05). The weight of newborn babies of healthy mothers was higher than babies of mothers with IUGR (3453.33±352.277˃2146.17±525.471), and there was a significant difference between the groups (p=.000). There was no significant difference between the Hemoglobin (HGB), C-reaktif protein (CRP), Triglyceride, Cholesterol, total protein and albumin values of pregnant women with IUGR and healthy pregnant women (p˃0.05), and a difference was observed between the groups in Aspartat Aminotransferaz (AST) and Alanin aminotransferaz (ALT) values (p˂0.05). The MOTS-C level of pregnant women with IUGR is 40.42±15.948, and the MOTS-C level of healthy pregnant women is 31.34±10,359. A statistically significant difference was found between the two groups (p=.011). Conclusion: As a result of the study, MOTS-c levels were found to be significantly higher in pregnant women with IUGR than in healthy pregnant women. CRP, triglyceride, AST, ALT and albumin values were found to be higher in women with IUGR than in the healthy group. It is recommended to increase studies on MOTS-c level in pregnant women.