Primer perkütan koroner girişim uygulanan stsegment yükselmeli akut miyokard infarktüsühastalarında başvuru hba1c düzeyinin uzun dönemkoroner restenoz ile ilişkisi
St applied primary percutaneous coronary interventionacute myocardial infarction with segment elevationlong-term hba1c level of application in patientsrelationship with coronary restenosis
  1. Tez No: 741996
  2. Yazar: FATMA ÖZPAMUK KARADENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda primer PKG uygulanan ST-segment yükselmeli AMI (STEMI) hastalarında başvuru kan şekeri, açlık kan şekeri ve HbA1c düzeylerinin yaklaşık 5 yıllık izlemde koroner restenoz üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma planı: ST elevasyonlu miyokardial infarktüs tanısı ile acil servise başvurup primer perkutan koroner girişim yapılan 2900 hasta retrospektif olarak incelendi. Bu hastalar içerisinde çalışmaya dahil olma kriterine uyan toplam 264 hasta çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların çeşitli nedenlerle yapılan takip anjiyolarında restenoz saptanan 127 kişi olup geri kalan 137 kişide stent açık olarak saptandı. Çalışmaya alınan hastaların ilk başvuru bilgileri esas alınarak, takipte gelişen restenoz ve ilave olaylar irdelendi. Bulgular: Çalışmaya, akut STEMI nedeniyle semptomların ilk oniki saatinde primer PKG uygulanan 264 hasta (182 erkek, 82 kadın) alındı. Hastalar, restenozu olanlar (n=127 kişi) ve restenozu olmayanlar (n=137) şeklinde iki gruba ayrıldı.. Restenozu olan ve olmayan hastalar kendi içinde diyabetik ve diyabetik olmayan grup olarak tekrar ikiye ayrıldı. Hastaların diyabetik olup olmamasına bakılmaksızın bakılan açlık kan şekeri, başvuru kan şekeri ve HbA1c değerleri restenoz olan ve olmayan gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı saptanmadı (p> 0.05). Diyabetik alt grupta ise; açlık kan şekeri ve başvuru kan şekerleri ile restenoz arasında anlamlı fark saptanmamasına rağmen, başvuru HbA1c değeri ile restenoz arasında anlamlı derecede fark saptanmıştır. Sonuç: Yüksek HgA1c düzeylerinin primer PKG uygulanan diyabetik STEMI hastalarında uzun dönemde yüksek koroner restenoz ile ilişkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: ST-segment elevation AMI (STEMI) with primary PCI in our study patients' admission blood glucose, fasting blood glucose, and HbA1c levels for approximately 5 years. The effect on coronary restenosis in the follow-up was examined. Study plan: He applied to the emergency department with the diagnosis of ST-elevation myocardial infarction and received primary percutaneous 2900 patients who underwent coronary intervention were analyzed retrospectively. These patients were included in the study. A total of 264 patients who met the criteria of being eligible were included in the study. For various reasons, the patients included in the study 127 patients were found to have restenosis in the follow-up angiography, and the remaining 137 patients had open stent. detected. Based on the initial application information of the patients included in the study, restenosis and Additional events were considered. Results: The study included primary PCI in the first 12 hours of symptoms due to acute STEMI. 264 patients (182 men, 82 women) were recruited. Patients, those with restenosis (n=127 individuals) and those with restenosis were divided into two groups as those without (n=137). divided into diabetic and non-diabetic groups. Whether the patients are diabetic Regardless of the fasting blood glucose, admission blood glucose and HbA1c values, those with restenosis and It was not found statistically significant among the non-groups (p> 0.05). In the diabetic subgroup; hunger Although there was no significant difference between blood glucose and admission blood glucose levels and restenosis, There was a significant difference between admission HbA1c value and restenosis. Conclusion: High HgA1c levels in diabetic STEMI patients undergoing primary PCI. It was found to be associated with high coronary restenosis in the long term.