İş talepleri ve iş kaynaklarının kabin görevlilerinin emniyetli davranışlarına olan etkileri: Nitel bir araştırma
The effects of job demands and job resources on cabin crews safety behavior: A qualitative study
- Tez No: 506203
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NALAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İş talepleri, işin gerektirdiği fiziksel ve zihinsel çabaların çalışan üzerindeki fiziksel, psikolojik ve sosyal etkileri olarak değerlendirilirken, iş kaynakları ise bu etkileri azaltan çalışanın başarılı sonuçlar elde etmesini ve gelişimini destekleyen olanakları ve kazanımları ifade etmektedir. Bu çalışmanın amacı kabin görevlilerinin algıladığı iş talepleri ile iş kaynaklarını ortaya koyarak emniyetli davranışları üzerine olan etkilerini açıklamaktır. Bu amaçla Türkiye'de orta ölçekli bir havayolu işletmesindeki 14 kabin görevlisinden yarı yapılandırılmış görüşme yöntemiyle veriler elde edilmiştir. Analiz sonucunda bulgular“Kabin görevlilerinin algıladıkları iş taleplerine ilişkin bulgular”,“Kabin görevlilerinin algıladıkları iş kaynaklarına ilişkin bulgular”ve“Kabin görevlilerinin emniyetli davranışları üzerinde iş talepleri ve iş kaynaklarının etkisine ilişkin bulgular”olarak adlandırılan üç bölümde ve bunların altında yer alan on tema başlığı altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Job demands are seen as physical, psychological and social effects of the physical and mental efforts required by the job on employees, while job resources refer to the opportunities and achievements that support the development of the employees to reduce these effects. The purpose of this study is to explain the effects on the safety behavior of the cabin crew by identifying the job demands and job resources they perceive. For this purpose, data from 14 cabin crew in a medium-sized airline company from Turkey were obtained through a semi-structured interview method. As a result of the analysis, the data are summarized under three parts called“Findings about perceived job demands by cabin crew”,“Findings about perceived job resources by cabin crew”and“Findings about perceived job demands and job resources' effects on safety behaviors of cabin crew”and ten themes under these three parts.