Bir orto-hidroksiaril Schiff bazı türevi molekülün infrared ve raman spektroskopik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of infrared and raman spectroscopic properties of an ortho-hydroxyaryl Schiff base derivative molecule
  1. Tez No: 742019
  2. Yazar: FAİZA MARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA SIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, moleküllerin en kararlı konformerlerini belirlemek için DFT/B3LYP metodu ve 6-311++G(d,p) temel seti kullanılarak Schiff bazı türevlerinin konformasyonel analizi yapıldı. En kararlı konformer yapıda C-N=CH-C azometin grubunun trans yapıda olduğu ve orto konumdaki hidroksi grubunun hidrojen atomu ile azometindeki nitrojen atomu arasında molekül-içi O-H---N hidrojen bağı olduğu görüldü. Serbest OH grubunun cis ve trans yapıda olduğu I ve II konformer yapıların toplam enerji farkının 0.35 kJ/mol olduğu gözlendi. Fenol halkası ve serbest hidroksi grupları için potansiyel enerji eğrileri hesaplandı. IR ve Raman titreşim frekansları, DFTB3LYP/6-311++G(d,p) yöntemi kullanılarak en düşük enerjili konformerler için hesaplandı. Katı-halde FT-IR spektrumları kaydedildi ve skalalanmış frekans değerleriyle kıyaslandı. Moleküler simetrinin düşük olmasından dolayı birçok normal titreşim bandı karışık modlar olarak gözlendi. Gözlenen ve hesaplanan titreşim frekanslarının çok iyi uyum içinde olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, conformational analysis of Schiff base derivatives was performed using DFT/B3LYP method and 6-311++G(d,p) basis set to determine the most stable conformers of molecules. In the most stable conformer structure, it was observed that the C-N=CH-C azomethine group was in the trans structure and there was an intramolecular O-H–N hydrogen bond between the hydrogen atom of the hydroxy group in the ortho position and the nitrogen atom in the azomethine. It was observed that the total energy difference of conformer structures I and II, in which the free OH group is in cis and trans structures, is 0.35 kJ/mol. Potential energy curves were calculated for the phenol ring and free hydroxy groups. IR and Raman frequencies were calculated for the lowest energy conformers using the DFTB3LYP/6-311++G(d,p) method. Solid-state FT-IR spectra were recorded and compared with scaled frequency values. Due to the low molecular symmetry, many normal vibration bands were observed as mixed modes. It was observed that the observed and calculated vibration frequencies were in good agreement.