2. sınıf İngilizce öğretim programının Stufflebeam'in bağlam-girdi-süreç-ürün (CIPP) modeline göre değerlendirilmesi
Evaluation of 2nd grade English language curriculum according to stufflebeam's context-input-process-product (CIPP) model
- Tez No: 742021
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK KOZİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2018 yılında güncellenen 2. sınıf İngilizce öğretim programını Stufflebeam'in Bağlam-Girdi-Süreç-Ürün (CIPP) Modeline göre değerlendirmektir. Karma araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada, eş zamanlı iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Araştırma, küme örnekleme yöntemi ile belirlenen ve Van iline bağlı ilkokullarda görev yapan 100 İngilizce öğretmeniyle yürütülmüştür. Araştırmanın nitel kısmında ise Van iline bağlı ilkokullarda görev yapan 20 İngilizce öğretmeniyle görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“2. Sınıf İngilizce Öğretim Programını Değerlendirme Anketi”ve“Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerlerine bakılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin genel olarak bağlam boyutuna ilişkin madde ifadelerine orta düzeyde katıldıkları ve programın mevcut eğitim sistemi içerisinde uygulanabilir olduğu, programa ayrılan sürenin yetersiz olduğu, programın uygulanabilmesi için ilkokullardaki fiziki koşulların ve olanakların elverişli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler girdi boyutuna ilişkin madde ifadelerine orta düzeyde katılmakla birlikte öğrenci, öğretmen ve program özelliklerinin programın uygulanması için yeterli olduğunu, fakat eğitim materyallerinin programın amacına uygun olmadığını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin süreç boyutuna ilişkin madde ifadelerine yüksek düzeyde katıldıkları, İngilizce öğretme-öğrenme sürecinde uygulamalı etkinliklere, dinleme, konuşma ve yazma etkinliklerine, ölçme-değerlendirme etkinliklerine yer verdikleri ve öğretmenlerin bu süreçte bazı zorluklar yaşadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin ürün boyutuna ilişkin madde ifadelerine ise orta düzeyde katıldıkları ve programın öğrencilerin İngilizce öğrenmeye ilişkin motivasyonlarını artırmakla birlikte program sonunda öğrencilerin dil becerilerinin tam anlamıyla gelişmediğini düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında haftalık ders saatinin artırılması, ders kitaplarının geliştirilmesi, okulların fiziki koşulları ile imkânlarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the 2nd grade English language curriculum revised in 2018 according to Stufflebeam's Context-Input-Process-Product (CIPP) Model. In this study, concurrent embedded mixed design was used. This study was conducted with 100 English teachers working in primary schools of Van, determined using the cluster sampling method. In the qualitative part of the study, an interview was conducted with 20 English teachers working in primary schools of Van. In this study,“2nd Grade English Curriculum Evaluation Questionnaire”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection tools. Frequency, percentage and arithmetic mean values were examined in the analysis of quantitative data; descriptive analysis technique was used for qualitative data analysis. As a result of the study, it was concluded that teachers generally agreed with the statements regarding the context dimension at a moderate level and the program was applicable in the current education system. In addition, the time allocated to the program was insufficient and the physical conditions in primary schools were not suitable for the implementation of the program. It was concluded that teachers moderately agreed with the statements regarding the input dimension and the student, teacher and program characteristics were sufficient for the implementation of the program. It was concluded that the teachers agreed at a high level with the statements regarding the process dimension. Listening, speaking and writing activities were involved in English teaching-learning process by the participant teachers. Moreover, those teachers had some difficulties arising from the student, physical conditions of the classroom/school, and the education system in this process. Also, it was concluded that teachers agreed with the statements regarding the product dimension at a moderate level and the program increased the motivation of the students to learn English. However, the teachers stated that the language skills of the students were not fully developed at the end of the program. Based on the results of the study, it is recommended to increase the weekly course hours, improve the physical conditions and facilities of the schools.