İzmir ilinde yaşayan X, Y ve Z kuşaklarının süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıkları üzerine bir araştırma
A study on the milk and milk products consumption habits of the X, Y and Z generations in Izmir province
- Tez No: 742026
- Danışmanlar: PROF. DR. NAYİL DİNKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir ili örnek alınarak X, Y ve Z kuşaklarının süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarını belirlemektir. Kuşakların süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarının belirlenmesi ile elde edilen veriler doğrultusunda bu kuşakların süt ve süt ürünleri tüketimlerini artırmak amacıyla neler yapılabileceği ve geleceğin tüketici profilinin taleplerinin ne doğrultuda olacağı gibi sorulara cevap aranmaya çalışılmıştır. Eylül 2021 - Aralık 2021 aralığında İzmir İli merkez ilçelerinde 271 kişi ile online anket yöntemi ile anket yapılarak çalışma verilerine ulaşılmıştır. 271 kişinin 89 kişisi X kuşağından, 90 kişisi Y kuşağından ve 92 kişisi Z kuşağından oluşmaktadır. Araştırmadaki ankette 49 soru yer almış ilk kısımda tüketicilerin demografik ve sosyo-ekonomik özellikleri araştırılmış ikinci kısımda ise süt ve süt ürünleri tüketim düzeyi ve alışkanlıkları araştırılmıştır. Elde edilen bilgilerin her kuşak için değerlendirilmesi yapılmış, yüzde oranları hesaplanarak çizelge ve şekiller ile sonuçları verilmiştir. Bu çalışma sonucunda elde edilen veriler neticesinde kuşaklar arasında süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıkları bakımından küçük farklar olmasına rağmen büyük değişikliklerin olmadığı tespit edilmiştir. Bunun temelindeki nedenin, kuşakların süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarını belirleyen en önemli etkenin aile olduğu, aileden gelen alışkanlıkların nesiller boyunca aktarıldığı görülmüştür. Süt ve süt ürünleri konusunda çeşitli mecralarda yapılan reklamların kişilerin tüketim alışkanlıklarını etkilemediği, yeni ürünlerin yeteri kadar tanıtılamadığı ve tüketiciye etki etmediği görülmüştür. Kişilerin ekonomik düzeyleri içerisinde süt ve süt ürünlerine ayırdığı bütçenin değişmekte ve alım tercihlerini etkilediği görülmüştür. 3 kuşakta süt ve süt ürünleri fiyatlarını yüksek bulduğunu belirtmiştir. Buda farklı ürünleri denemeyi yönelimi azaltmaktadır. Kuşakların geleneksel süt ve süt ürünleri dışındaki yeni ürünleri çok fazla tüketmediği görülmüştür. Her 3 neslinde aktif bir şekilde internet ve sosyal medya kullandığı, ürünün çevre dostu olmasına dikkat ettiği görülmüştür. Bu nedenle firmaların çevreyi korumaya yönelik çalışmalara daha fazla önem vermesi gerektiği, yeni ürün gruplarını tanıtabilmek ve pazarlayabilmek için sosyal medyada daha aktif ve etkin reklam çalışmaları yapmaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the milk and dairy products consumption habits of X, Y and Z generations by taking İzmir province as an example. In line with the data obtained by determining the milk and dairy products consumption habits of generations, it has been tried to find answers to questions such as what can be done to increase the milk and dairy products consumption of these generations and what the demands of the future consumer profile will be. Between September 2021 - December 2021, 271 people in the central districts of İzmir were surveyed with the online survey method and the study data were obtained. 89 of the 271 people are from the X generation, 90 from the Y generation and 92 from the Z generation. There were 49 questions in the survey, in the first part, the demographic and socio-economic characteristics of the consumers were investigated, and in the second part, the consumption level and habits of milk and dairy products were investigated. The information obtained was evaluated for each generation, the percentages were calculated and the results were given with tables and figures. As a result of the data obtained as a result of this study, it has been determined that although there are small differences in milk and dairy products consumption habits between generations, there are no major changes. It has been seen that the underlying reason for this is the family, the most important factor determining the milk and dairy product consumption habits of generations, and that the habits from the family are passed down through the generations. It has been observed that advertisements on milk and dairy products in various channels do not affect the consumption habits of people, new products are not sufficiently introduced and do not affect the consumer. It has been observed that the budget allocated to milk and dairy products within the economic level of people changes and affects their purchasing preferences. He stated that he found the prices of milk and dairy products high in 3 generations. This reduces the tendency to try different products. It has been observed that generations do not consume much new products other than traditional milk and dairy products. It has been observed that every 3rd generation actively uses the internet and social media, and pays attention to the environmental friendliness of the product. For this reason, it has been concluded that companies should give more importance to the efforts to protect the environment, and that they should conduct more active and effective advertising activities in social media in order to promote and market new product groups.