Kars Selim ilçesinin kültürel coğrafi görünümü
Cultural geographical view of Kars Selim district
- Tez No: 742027
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Kültür konusu günümüzde pek çok disiplin tarafından ele alınmakta ve farklı biçimlerde yorumlanmaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasında, coğrafya bilimi kapsamında farklı kültürel birikimlere sahip insan gruplarının ortaya çıkardıkları görünümler, doğal çevre- kültür çerçevesinde ve Selim ilçesi özelinde yorumlanmıştır. Araştırma sahası olan Selim ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Erzurum-Kars Bölümü'nde Kars ili sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe 1830 m yükseklikte, sınırları basık dağlarla çevrili bir plato sahasında kurulmuştur. Yükseklik ve eğim şartları, kuzeybatıdan güneydoğuya doğru azalmaktadır. 53 köy yerleşmesinden oluşan ilçedeki yerleşmeler, çoğunlukla düzlük alanlarda toplanmıştır. İlçenin en önemli su kaynağı, doğu- batı doğrultusunda uzanan Kars Çayı'dır. İlçenin yüksek bir konumda yer alması ve Sibirya Yüksek Basınç Merkezi'nin etkisiyle kış ayları oldukça soğuk geçmekte ve kış şartları uzun sürmektedir. Buna bağlı olarak yaz ayları ise serin geçmekte ve yaz mevsimi kısa sürmektedir. Sahanın topoğrafya ve iklim özellikleri, ilçede yapılan ekonomik ve sosyal faaliyetleri önemli derecede etkilemiş ve şekillendirmiştir. Selim İlçesi, Kafkasya ve Anadolu arasındaki geçiş bölgesinde olması nedeniyle sürekli göçlere, savaşlara ve farklı insan gruplarının yaşam tarzlarına tanıklık etmiştir. Uzun yıllar süren etkileşimler ve doğal hayatın zorlu koşulları neticesinde yöreye özgü kültürel unsurlar meydana gelmiştir. Çalışmadaki amaç, doğu sınır bölgesinde yer alan Selim ilçesi kültürünün, coğrafyanın hangi faktörlerinden etkilendiğini ortaya koymak ve kültür-çevre etkileşimini inceleyip coğrafya ile ilişki kurabilmektir. İlçeye bağlı köylerden Benliahmet, Sarıgün, Aşağı Kotanlı, Yenice, Koşapınar, Ağyar ve Eskigeçit köyleri ile Selim ilçe merkezi örneklem olarak seçilmiş ve bu yerleşmelerde yöre sakinleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Konu kapsamı çerçevesinde sahanın fiziki ve beşeri birçok unsurunun kültürel görünümler üzerinde etkili olduğu görülmüştür. İlçede yapılan tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin birçok görünümü şekillendirdiği ortaya çıkmıştır. Geçmişten günümüze kadar ilçeye yerleşmiş olan farklı kültür grupları, yaşadıkları çevreyi farklı algılayarak çeşitli kültürel coğrafi görünümlerin oluşmasına yol açmışlardır. İlçenin doğal ve beşeri özellikleriyle şekillenen bu çeşitli görünümler, incelenmeye ve araştırılmaya değer görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, the subject of culture is handled by many disciplines and interpreted in different ways. In this master's thesis, the appearances of groups of people with different cultural backgrounds within the scope of geography are interpreted within the framework of natural environment-culture and in the Selim district. Selim district, which is the research area, is located in the Erzurum-Kars Section of the Eastern Anatolia Region, within the borders of Kars province. The district was established at an altitude of 1830 m, on a plateau area surrounded by low mountains. Elevation and slope conditions decrease from northwest to southeast. The settlements in the district, which consists of 53 village settlements, are mostly concentrated in plain areas. The most important water source of the district is Kars Stream, which extends in the east-west direction. Due to the high location of the district and the influence of the Siberian High Pressure Center, the winter months are quite cold and last for a long time. Accordingly, the summer months are cool and short-lived. The topography and climatic characteristics of the area have significantly affected and shaped the economic and social activities in the district. Due to the fact that Selim District is in the transition zone between the Caucasus and Anatolia, it has witnessed constant migrations, wars and the lifestyles of different groups of people. As a result of long years of interaction and the harsh conditions of natural life, cultural elements specific to the region have emerged. The aim of the study is to reveal which factors affect the geography of the culture of Selim district, located in the eastern border region, and to examine the culture-environment interaction and to establish a relationship with geography. The villages of Benliahmet, Sarıgün, Aşağı Kotanlı, Yenice, Koşapınar, Ağyar and Eskigeçit and Selim district center were selected as samples and interviews were conducted with the local residents in these settlements. It has been revealed that agriculture and animal husbandry activities in the district have shaped many views. Different cultural groups that have settled in the district from past to present have different perceptions of the environment they live in and have led to the formation of various cultural geographical views. These various views, shaped by the natural and human characteristics of the district, were deemed worthy of examination and research.