Ebeveynlerin okul öncesi eğitimden beklentileri ve bu beklentilerin karşılanması
Expectations of parents from pre-school education and meeting these expectations
- Tez No: 742025
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSHAK KOZİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, ebeveynlerin okul öncesi eğitimden beklentileri ve bu beklentilerinin karşılanma düzeyini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada karma araştırma yöntemi ve eş zamanlı iç içe geçmiş desen kullanılmıştır. Araştırma, küme örnekleme yöntemiyle belirlenen ve Van ilinde çocuğu devlet anaokullarında ve anasınıflarında bulunan 408 ebeveyn ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Okul Öncesi Eğitimden Beklentiler Anketi”ve“Yarı-Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde frekans, yüzde ve aritmetik ortalama, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerin okul öncesi eğitime ilişkin çocuk özellikleri, öğretmen özellikleri, okulun/sınıfın fiziki koşulları ve olanaklar, öğretim etkinlikleri ve okul-aile iş birliğine ilişkin ifadeleri kesinlikle önemli buldukları tespit edilmiştir. Okul öncesi eğitimin çocuk özellikleri, öğretmen özellikleri ve öğretim etkinliklerine ilişkin ebeveyn beklentilerini çoğunlukla karşıladığı, okul-aile iş birliği ve okulun/sınıfın fiziki alt yapısı ve olanaklara ilişkin beklentileri ise orta düzeyde karşıladığı belirlenmiştir. Ebeveynlerle yapılan görüşmelerde de benzer sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından hareketle, öğretmenlerin eğitim sürecinde sosyal aktivitelere daha sık yer vermesi, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara göre eğitim kurumlarının düzenlenmesi, okul öncesi eğitim kurumlarının fiziksel koşullarının ve olanaklarının iyileştirilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the expectations of parents from pre-school education and the level of meeting these expectations. Mixed research method and embedded design were used in the study. The study was carried out with 408 parents whose children are in public kindergartens in Van province determined by cluster sampling method.“The Questionnaire of Expectations from Preschool Education ”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection tools in the study. Frequency, percentage and arithmetic mean were used for the analysis of quantitative data, and descriptive analysis technique was used for qualitative data analysis. As a result of the study, it was determined that the parents found the expressions related to child characteristics, teacher characteristics, physical conditions and facilities of the school/classroom, teaching activities and school-family cooperation absolutely important. It was determined that pre-school education mostly meets the expectations of parents concerning child characteristics, teacher characteristics and teaching activities, and it meets expectations concerning school-family cooperation, physical conditions and facilities of the school/classroom at a moderate level. Similar results were obtained in interviews with parents. Based on the results of the study, it can be suggested that teachers include more social activities in the education process, organize educational institutions according to children in need of special education, and improve the physical conditions and opportunities of pre-school education institutions.