2788 numaralı Kars, Şüregel, Kağızman ve Zaruşad Reaya Defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and analysis of numbered 2788 Reaya Registers of Kars, Şüregel, Kağızman and Zaruşad
- Tez No: 742030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
19. Yüzyıl öncesinde Osmanlı Devleti vergi ve arazi kayıtları için tahrir kayıtları tutulmaktaydı. Ancak bu tahrirler yerleşim birimlerinin nüfusu hakkında yeterli bilgiler içermemekteydi. Osmanlı Devletinde modern manada ilk nüfus sayımı 1831 tarihinde yapıldı. Fakat özellikle taşradaki nüfus sayımları genellikle 1936 ve sonrasından itibaren gerçekleşmiştir. Osmanlı Devleti, yönetimindeki Müslüman ve gayrimüslim nüfusunu ayrı ayrı defterlerde kayıt altına almıştır. Bu defterler, Müslümanlar için“Müslim Nüfus Defteri”, Gayrimüslimler için ise“Gayrimüslim veya Reaya Defteri”isimleri altında tasnif edilmiştir. Sayımın yapıldığı yerleşim yerinin, mahalle veya karye adı, hane sayısı, yaşlara göre erkek sayısı, bunların meslekleri ve fiziki durumları hakkında bilgiler içermektedir. Sadece erkeklerin sayıldığı bu defterler tam manasıyla gerçek nüfus sayısını yansıtmamaktadır. Bu çalışmada, Kars ve bağlı kazalarının demografik yapıları için önemli bilgiler ihtiva eden, Devlet Arşivleri Başkanlığının Osmanlı Arşivi kısmında kayıtlı olan 2788 Numaralı Kars, Şüregel, Kağızman ve Zaruşad Reaya Defterinin transkripsiyon ve değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Before the 19th century, tahrir records were made for the tax and land records of the Ottoman State. However, these records did not contain sufficient information about the population of the settlements. The first modern census in the Ottoman Empire was conducted in 1831. But, censuses, especially in rural areas, are generally carried out in 1936 and later. The Ottoman State recorded the Muslim and non-Muslim population under its rule in separate registers. These registers are classified as“Muslim Population Register”for Muslims and“Non-Muslim or Reaya Register”for non-Muslims. It contains information about the name of the settlement, neighborhood or village where the census was made, the number of households, the number of men by age, their occupations and their physical conditions. These registers, in which only men are counted, do not fully reflect the real population. In this study, the transcription and evaluation of Kars, Şüregel, Kağızman and Zarushad Reaya Notebooks numbered 2788, which are registered in the Ottoman Archives of the Presidency of State Archives, which contain important information about the demographic structures of Kars and its districts.