Nehcü'l-Ferâdîs'in söz varlığı açısından incelenmesi
Analysis of Nehcü'l-Ferâdîs in terms of vocabulary
  1. Tez No: 742054
  2. Yazar: SAMET ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1413
Özet
Söz varlığı, bir dilin kimliği ve hazinesidir. Bu hazine dil sayesinde gelişerek nesilden nesile aktarılmakta ve büyümektedir. Bahsi geçen bu aktarım yazılı belgelerle olabildiği gibi sözlü olarak da gerçekleşebilmektedir. Hazırlanmış olan bu çalışma ile Harezm döneminin önemli büyük şairi ve ilim adamı olan Mahmud bin Aliü's-Sarāyiü'l-Bulgāriü'l Kerderi'nin Nehcü'l Ferâdîs adlı eseri söz varlığı acısından incelenmiş, bundan sonra yapılacak olan çalışmalara katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışma, giriş ve sonuç kısmı hariç üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, hazırlamış olduğumuz çalışmanın önemi, yöntemi ve sınırlılıkları belirtilmiştir. Birinci bölümünde, söz varlığı, tematik sözlükler, Harezm Türkçesi ve Harezm eserleri hakkında genel bilgiler verilerek söz varlığı alanında yapılan çalışmalara değinilmiştir. İkinci bölüm, ana hatlarıyla değerlendirildiğinde 6 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu bölümde Nehcü'l Ferâdîs'in söz varlığı çözümlemesi ele alınarak konusuna göre sözcüklerin sınıflandırması yapılmıştır. Üçüncü bölüm, geneli itibariyle 16 ana başlıktan oluşmaktadır. Bu bölümde Nehcü'l Ferâdîs'in söz bilgisi ele alınarak eserin özel adlar, fiiller, sıfatlar, ikilemeler gibi söz varlığı öğeleri tespit edilmiştir. Sonuç kısmında, elde edilen bulguların değerlendirmesi yapılarak sayısal verilere yer verilmiştir. İncelememizin en son kısmında çalışmamızda yararlanmış olduğumuz kaynaklar verilerek çalışma içerisinde geçen kelimelerin dizini eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary is the identity and treasure of a language. This treasure is passed on from generation to generation, developing and growing thanks to the language.This transfer can be done verbally as well as in written documents. With this study, the work called Nehcü'l Ferâdîs of Mahmud bin Aliü's-Sarāyiü'l-Bulgariü'l Kerderi, who was an important great poet and scholar of the Harezm period, was examined in terms of vocabulary, and it was aimed to contribute to the studies to be done from now on. The study consists of three main parts, excluding the introduction and conclusion. In the introduction, the importance, method and limitations of the study we have prepared are stated. In the first part, general information about vocabulary, thematic dictionaries, Khwarezm Turkish and Khwarezm works are given and studies in the field of vocabulary are mentioned. The second part, when evaluated in outline, consists of 6 main titles. In this section, the vocabulary analysis of Nehcü'l Ferâdîs is handled and the words are classified according to the subject. The third chapter consists of 16 main titles in general. In this section, the vocabulary of Nehcü'l Ferâdîs has been discussed and the vocabulary elements of the work such as proper nouns, verbs, adjectives, reduplications have been determined. In the conclusion part, numerical data are given by evaluating the findings. In the last part of our review, the sources we have used in our study are given and the index of the words in the study has been added.